99,00 zł do darmowej dostawy
Leucyna to jeden z aminokwasów, które muszą zostać dostarczone do organizmu z zewnątrz. Należy do grupy związków egzogennych i nie może być naturalnie syntezowana. Wśród sportowców jest szczególnie znana jako jeden z elementów BCAA, czyli aminokwasów rozgałęzionych, do których należą:
Spośród wszystkich aminokwasów leucyna jest najsilniejszym aktywatorem procesu syntezy nowych białek. Poszczególne komórki są w stanie rozpoznać stężenie leucyny w organizmie i w odpowiedzi włączyć syntezę białek. Opisywane zjawisko zachodzi za pośrednictwem enzymu białkowego, tzw. ssaczego celu rapamycyny (mTOR), który jest głównym regulatorem syntezy białek.
Naukowcy szczegółowo przebadali właściwości leucyny. Dzięki temu wiemy, że suplementacja leucyny to ugruntowana metoda do zwiększenia MPS (ang. muscle protein synthesis) – syntezy białek mięśniowych. MPS angażuje poszczególne aminokwasy do tworzenia łańcuchów białkowych. Co więcej, suplementacja leucyny chroni osoby starsze przed utratą masy mięśniowej, co stanowi poważny problem wśród seniorów ui osób dbaj ących o sylwetkę.
Oporność anaboliczna jest dobrze znanym zjawiskiem podczas starzenia, kiedy komórki stają się bardziej odporne, by zapoczątkować syntezę białek. Można to częściowo złagodzić dodatkową leucyną. Badania wskazują, że osoby starsze potrzebują 2 razy więcej leucyny w porównaniu z młodszymi dorosłymi, aby wywołać podobny efekt aktywacji MPS [1].
Zwiększone zapotrzebowanie na leucynę, niezbędną do aktywacji MPS, u starszych osób można częściowo wytłumaczyć zwiększoną retencją leucyny przyjmowanej doustnie w jelitach. która jest zatrzymywana dwa razy więcej w porównaniu z młodymi dorosłymi [2], ograniczając ilość leucyny, która dostaje się do krwioobiegu. Zatem leucyny to idealny suplement również dla seniorów!
Wyniki zarówno u młodszych, jak i starszych dorosłych wykazały, że suplementacja leucyną wzmacnia odpowiedź MPS, nawet przy spożywaniu niższej ilości białka niż zakłada zapotrzebowanie [3].
Ponadto aminokwas leucynowy może zostać bezpośrednio rozłożony na acetylo-CoA (koenzym A), co czyni go jednym z najważniejszych aminokwasów ketogennych w organizmie. Podczas gdy większość innych związków jest przekształcana w glukozę, acetylo-CoA utworzony z leucyny może służyć jako substrat ciał ketonowych.
Okazuje się, że leucyna skutecznie pomaga organizmowi utrzymać masę mięśniową, szczególnie w trakcie deficytu kalorycznego [13]. Zachowanie masy mięśniowej jest ważne zarówno dla początkowej utraty wagi, jak i późniejszego utrzymania zredukowanej masy ciała. To właśnie tkanka mięśniowa konsumuje pokaźne ilości energii, dzięki czemu pozwala spalić więcej kalorii każdego dnia.
Co więcej, leucyna reguluje gospodarkę węglowodanową i wyrzuty insuliny. BCAA, a zwłaszcza L-leucyna, stabilizują poziom glikemii [14].
W 2006 roku badacze potwierdzili skuteczność suplementacji u osób chorych na otyłość lub zespół metaboliczny.
Leucyna bierze bezpośredni udział w syntezie białek i tym samym budowaniu masy mięśniowej, co potwierdzają dowody naukowe. Przeprowadzono duże badanie z podwójnie ślepą próbą na niewytrenowanej grupie mężczyzn w wieku 18-29 lat. Panom podawano 4 gramy leucyny dziennie (w przeliczeniu 50 mg/kg) i poddano treningowi oporowemu przez okres 12 tygodni. Przyjmowanie wyłącznie leucyny pozwoliło na zwiększenie mocy wyjściowej z poziomu 30% do aż 40%. Zatem suplementacja leucyny pomaga w zwiększeniu siły podczas treningów. Co więcej, uczestnicy badania nie zostali poddani żadnej, specjalnej diecie. Żywili się w sposób niekontrolowany dla naukowców, a średnia zawartość białka w ich diecie oscylowała w granicy 0,9 g/kg masy ciała [4].
Suplementy z leucyną to także fantastyczny sposób na zwiększenie wydolności fizycznej. W jednym badaniu przeprowadzonym na grupie kajakarzy zaobserwowano, że stosowanie leucyny przez 6 tygodni znacznie poprawiło zarówno wytrzymałość, jak i siłę górnych partii ciała [5]. Inne badanie z 2016 roku wykazało, że suplementacja leucyną zwiększa beztłuszczową masę mięśniową i poprawia sprawność funkcjonalną, również u osób starszych [6].
Obolałe mięśnie i uporczywe skurcze często występują po intensywnym treningu. Niestety, taki efekt może wiele osób skutecznie zniechęcić do dalszej aktywności. Wówczas z pomocą przychodzą suplementy z leucyną!
Badania wykazały obiecujące wyniki dotyczące roli leucyny w regeneracji mięśni po treningu. Naukowcy z Illinois donoszą, że suplementacja leucyny zaraz po zakończeniu treningu najefektywniej pomaga zmniejszyć ból mięśni, przyspieszając ich regenerację i syntezę nowych białek [7].
Jeszcze inne badanie na grupie profesjonalnych kolarzy potwierdziło pozytywne działanie leucyny na potreningowe bóle mięśniowe. Co więcej, aminokwas przyczynił się do realnej poprawy wydajności wytrzymałościowej [8].
Hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, sieje prawdziwe spustoszenie w całym organizmie. Pierwsze objawy podwyższonego cukru we krwi obejmują zmęczenie, zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, niezamierzony spadek masy ciała. Zaniedbana hiperglikemia z czasem doprowadzi do poważniejszych konsekwencji, w tym uszkodzenia nerwów, problemów z nerkami czy trudnego gojenia się nawet drobnych ran.
Leucyna nie tylko pomaga budować mięśnie, ale także reguluje poziom glukozy we krwi. Naukowcy zaobserwowali, że podawanie glukozy razem z leucyną pomogło w stymulacji wydzielania insuliny, by obniżyć poziom cukru w krwiobiegu [9]. Dodatkowo leucyna ułatwia sygnalizację insulinową, dzięki czemu komórki lepiej i szybciej wychwytują glukozę z krwi. [10].
Badania wykazały, że leucyna może przynosić wymierne efekty w kwestii utraty masy ciała. Obecnie większość badań przeprowadzono na modelach zwierzęcych. Tak oto brazylijscy naukowcy podawali szczurom niskie dawki leucyny przez okres 6 tygodni. Okazało się, że w grupie badanej nastąpił znaczny spadek tkanki tłuszczowej niż w przypadku szczurów, które nie otrzymywały aminokwasu [11].
Duży przegląd z 2015 roku potwierdził, że leucyna zmniejsza gromadzenie się tkanki tłuszczowej, następujące w rezultacie starzenia się. Dzięki temu leucyna chroni przed rozwojem otyłości w populacji starszych dorosłych [12].
Proces starzenia się jest nieodłącznie związany z utratą masy mięśniowej i zwiększeniem procentowego udziału tkanki tłuszczowej. Jednym z działań zapobiegających utracie mięśni u osób starszych jest suplementacja leucyny. Aminokwas leucynowy spowalnia degradację mięśni, tym samym zmniejszając skutki upływających lat. Leucyna u osób starszych [13]:
L-leucyna jest szczególnie polecana osobom aktywnym fizycznie, sportowcom i seniorom. Pomaga zwiększyć masę mięśniową, przyspieszyć regenerację i wzmocnić wytrzymałość fizyczną. Dodatkowo spowalnia utratę tkanki mięśniowej, co niestety pojawia się wraz z postępującym wiekiem.
L-leucyna od Amix Nutrition jest dostępna w formie łatwo przyswajanych kapsułek. 1 kapsułka to aż do 500 mg czystej leucyny! Zalecana, dzienna dawka leucyny wynosi od 2 g do 5 g. Może być przyjmowana samodzielnie lub z posiłkami o niskiej zawartości białka.
Nie da się ukryć, że L-cytrulina w formie sproszkowanej bardzo często wiąże się z nieprzyjemnym, szczególnie gorzkim posmakiem. Z kolei kapsułki to wysoce przyswajalna i wygodna forma suplementacji leucyny. Ponadto leucyna w kapsułkach jest całkowicie wolna od słodzików lub innych, sztucznych dodatków, a także zawiera precyzyjnie odmierzoną dawkę aminokwasu.
Źródła:
[1] Leucine supplementation improves muscle protein synthesis in elderly men independently of hyperaminoacidaemia | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
[2] Splanchnic and whole-body leucine kinetics in young and elderly men | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
[3] Leucine supplementation of a low-protein mixed macronutrient beverage enhances myofibrillar protein synthesis in young men: a double-blind, randomized trial | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
[4] Daily L-leucine supplementation in novice trainees during a 12-week weight training program | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
[5] Effects of dietary leucine supplementation on exercise performance | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
[6] Double-blind, placebo-controlled pilot trial of L-Leucine-enriched amino-acid mixtures on body composition and physical performance in men and women aged 65-75 years | https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
[7] Role of leucine in protein metabolism during exercise and recovery | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
[8] Leucine-protein supplemented recovery feeding enhances subsequent cycling performance in well-trained men | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
[9] Leucine, when ingested with glucose, synergistically stimulates insulin secretion and lowers blood glucose | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
[10] Leucine facilitates the insulin-stimulated glucose uptake and insulin signaling in skeletal muscle cells: involving mTORC1 and mTORC2 | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
[11] Effects of leucine supplementation on the body composition and protein status of rats submitted to food restriction | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
[12] Reviewing the Effects of l-Leucine Supplementation in the Regulation of Food Intake, Energy Balance, and Glucose Homeostasis | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
[13] Leucine supplementation chronically improves muscle protein synthesis in older adults consuming the RDA for protein | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
[14] Leucine metabolism in regulation of insulin secretion from pancreatic beta cells | NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
Please accept cookies to view the map.