Szybka i tania wysyłka
60 dni na łatwy zwrot
99% zadowolonych klientów
Oficjalny sklep dystrybutora
Zamów do 14:00, a wyślemy jeszcze dzisiaj:

99,00  do darmowej dostawy

Kategorie (klik)

Diuretyki – suplementy moczopędne. Właściwości⭐usuwanie wody

Organizm ludzki w większości składa się głównie z wody, która stanowi 60-70% całego ustroju. Woda jest niezbędna do zachowania stanu homeostazy, uczestniczy w większości przemian metabolicznych oraz stanowi najważniejszy składnik osocza krwi. Niestety, woda zebrana podskórnie w przestrzeniach międzykomórkowych skutkuje powstawaniem nieestetycznych i niekiedy bolesnych obrzęków. Skutecznym wsparciem w walce z usuwaniem wody zgromadzonej w organizmie są naturalne suplementy moczopędne – tzw. diuretyki. 

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Jakie naturalne związki wykazują działanie moczopędne i diuretyczne
  2. Jak działają zioła diuretyczne?
  3. Jakie właściwości posiada mniszek lekarski?
  4. Dlaczego ekstrakt z liści Uva-Ursi jest korzystny dla zdrowia układu moczowego?
  5. Jak związki zawarte w guaranie wspierają pracę nerek, mięśni, mózgu czy układu hormonalnego?
  6. Jaki jest wpływ kwercetyny zawartej w ekstrakcie ze szparaga racemosus?
  7. W jaki sposób ekstrakty z pokrzywy, pestek arbuza, zielonej herbaty, pietruszki, kory z brzozy brodawkowatej i dzikiej róży regulują pracę nerek, wywołując efekt moczopędny?

Diuretyki, tabletki na usuwanie wody z organizmu

Średnie zapotrzebowanie dorosłego człowieka na wodę wynosi od 1,5 nawet do 3 litrów, co jest zależne od płci, wieku czy aktywności fizycznej. Każdej doby – prawidłowa diureza (dzienna ilość moczu) powinna oscylować w granicy 2-2,5 l, by wyrównać ilość wody dostępnej w ustroju. Zatem czym jest gromadzenie wody? 

Zdrowy organizm powinien dostosowywać się do zmian ilości wody, którą spożywamy lub tracimy poprzez pot i mocz. Nadmiar wody w organizmie skutkuje wystąpieniem obrzęków, opuchniętych palców i uporczywego uczucia ciężkości. Bardzo często nadmierne gromadzenie wody jest związane ze zmianami fizjologicznymi, np. u kobiet w trakcie cyklu miesiączkowego. Niekiedy są to oznaki współistniejących chorób, głównie sercowo-naczyniowych, ale także nerek. Co ciekawe, retencja wody może być oznaką niewielkiego odwodnienia. Przy niedostatecznej podaży wody organizm przechodzi w trybie awaryjny i paradoksalnie zaczyna gromadzić duże ilości wody w przestrzeniach międzykomórkowych, by zminimalizować skutki długiego okresu bez nawadniania. Suplementy na nadmiar wody od tj. Amix Diuretic Complex charakteryzuje unikatowy skład. Kompozycja naturalnych związków o właściwościach moczopędnych pozwala na skuteczne i racjonalne pozbycie się nadmiaru wody bez jednoczesnego, niezdrowego odwodnienia.


substancje-moczopędne

Najważniejsze substancje moczopędne

mniszek lekarski diuretyk

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski to jedna z lepiej przebadanych roślin o wysokim potencjale leczniczym. Dowiedziono, że popularnie zwany „mlecz” wykazuje działanie moczopędne dzięki wysokiej zawartości flawonoidów. Opisywane związki zmniejszają reabsorpcję wody w kanalikach nerkowych, dzięki czemu większa ilość wody zostaje wydalona wraz z moczem [1]. Ponadto mniszek lekarski działa jako diuretyk osmotyczny, co oznacza, że zwiększa wydalanie sodu przez nerki, tym samym zmniejszając ilość zalegającej wody w tkance podskórnej. Ekstrakt z mniszka może pomóc w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego, obrzęków spowodowanych chorobami serca, wątroby czy nerek, cukrzycy typu 2 oraz chorób autoimmunologicznych [2].

Dzięki wysokiej zawartości witaminy C i E oraz karotenoidów mniszek lekarski posiada również właściwości antyoksydacyjne. Działanie przeciwutleniające chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz wspiera pracę związków przeciwutleniających, np. glutationu. Co więcej, popularny mniszek to także roślina przeciwzapalna, co zawdzięcza obecności lignanów. Lignany to jedne z najsilniejszych, naturalnych antyoksydantów [3]. Mlecz zawiera również związki goryczkowe, które wspierają trawienie poprzez stymulację wydzielania żółci (emulguje tłuszcze) i enzymów trawiennych [4].

Ponadto mniszek lekarski zapobiega rozwojowi, jak i wspiera leczenie chorób takich jak [5]:

  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • hipercholesterolemia (wysoki poziom cholesterolu),
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • niektóre choroby nowotworowe.

Ekstrakt z liści Uva-Ursi – Mącznica lekarska

Ekstrakt z liści Uva-Ursi, znany również jako mącznica lekarska lub niedźwiedzie grono, to roślinny lek o udowodnionym działaniu moczopędnym. Zawiera związki, takie jak arbutyna i hydrochinon, które swoim działanie dosłownie naśladują leki diuretyczne, wspomagając wydalanie wody z organizmu przez nerki [6]. Działanie moczopędne ekstraktu z liści Uva-Ursi jest korzystne nie tylko dla osób zmagających się z nadmiarem wody w organizmie. Mącznicę lekarską poleca się także w przypadku niektórych chorób układu moczowego, np. zapalenia pęcherza moczowego, infekcji dróg moczowych czy kamicy nerkowej [7].

Pozostałe właściwości Uva-Ursi obejmują:

  • działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne — arbutyna to związek o potencjale antyseptycznym. Dodatkowo zwiększona diureza ułatwia wymywanie bakterii z dróg moczowych, zapobiegając stanom zapalnym i lecząc łagodne infekcje dróg moczowych [8],
  • działanie antyoksydacyjne — Uva-Ursi zawiera przeciwutleniacze, takie jak witamina C i E oraz polifenole [9].
  • stymulację trawienia [10].

Ekstrakt z guarany

Guarana jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej, a jej nasiona słyną z wysokiej zawartości kofeiny oraz innych, cennych związków bioaktywnych, takich jak teofilina i teobromina. Z tego powodu guarana wykazuje działanie moczopędne, zwiększając wydalanie moczu [11]. Jednakże należy pamiętać, że guarana nie jest typowym diuretykiem, a więc nie ogranicza utraty sodu. Zwiększone wydalanie moczu to wynik stymulującego działania kofeiny, która zwiększa przepływ krwi przez nerki, tym samym stymulując wydalanie wody z organizmu. Ekstrakt z guarany to także silny stymulant, który:

  • zwiększa wydolność fizyczną — zarówno teobromina, jak i kofeina to znane związki poprawiające wyniki sportowe. Obie substancje pobudzają serce do pracy, rozszerzają naczynia krwionośne, tym samym zwiększając dopływ tlenu do pracujących mięśni. Dzięki temu miocyty męczą się znacznie wolniej, co w efekcie pozwala na efektywniejszą i dłuższą aktywność fizyczną [12],
  • poprawia wydolność umysłową — pobudzające działanie kofeiny i teobrominy zwiększa koncentrację oraz poprawia pamięć. Ponadto kofeina świetnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i reguluje neuroprzekaźnictwo — zwiększa poziom serotoniny, katecholamin (adrenalina, noradrenalina i dopamina) i acetylocholiny w mózgu [13],
  • reguluje nastrój [14],
  • sprzyja utracie masy ciała — badania sugerują, że guarana może pomóc w redukcji masy ciała poprzez zwiększenie tempa metabolizmu i lipolizę w komórkach tkanki tłuszczowej. Ponadto kofeina zawarta w guaranie zmniejsza uczucie głodu i apetyt [15],
  • zwiększa wydzielanie testosteronu — badania naukowe pokazują, że suplementacja kofeiny lub guarany wpływa na zwiększone wydzielanie testosteronu podczas ćwiczeń fizycznych [16],
  • zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych — badania sugerują, że guarana poprawia kurczliwość serca, a nawet zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Związki zawarte w guaranie wpływają na obniżenie ciśnienia krwi, poprawę przepływu krwi oraz zmniejszenie ryzyka zakrzepicy [17],
  • wspomaga trawienie — guarana jest skuteczna w leczeniu problemów gastrycznych, takich jak zaparcia i niestrawność. Związki bioaktywne zawarte w guaranie pobudzają perystaltykę jelit, prowadząc do zwiększenia częstotliwości wypróżnień i redukcji zaparć [18],
  • wspiera układ odpornościowy — zawartość polifenoli o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających doskonale wspiera zachodzące reakcje immunologiczne [19].

Ekstrakt ze szparaga racemosus (Shatavari)

Stosowanie ekstraktu ze szparagów jako leku ziołowego sięga czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Obecnie jest szczególnie zalecany w przypadku problemów z układem moczowym [20]. Opisywany ekstrakt jest bogaty w witaminy, minerały, przeciwutleniacze i inne składniki odżywcze, dlatego uważa się, że jest korzystny w leczeniu wielu schorzeń.  Szparagi to świetne źródło kwercetyny — flawonoidu o działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym [21]. Ekstrakt ze szparagów zapewnia sporą dawkę przeciwutleniaczy, takich jak witamina E, witamina C i polifenole, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki [22]. W naturalnej medycynie szparagi są zwykle używane do detoksykacji lub oczyszczania pęcherza moczowego i dróg moczowych. Pozostałe zastosowania obejmują [23]:

  • walkę z nadmiarem wody zgromadzonej w organizmie,
  • redukcję poziomu cholesterolu,
  • poprawę glikemii u osób z cukrzycą typu 2,
  • zmniejszenie stresu.

pokrzywa usuwanie wody

Ekstrakt z pokrzywy

Pokrzywa zwyczajna to wieloletnia roślina kwitnąca, która była używana w medycynie od wieków, sięgając starożytnej Grecji. Pokrzywa słynie ze swoich właściwości diuretycznych, ale nie tylko. Badania potwierdziły jej skuteczność jako środek [24]:

  • przeciwbólowy,
  • przeciwbakteryjny,
  • przeciwwrzodowy

Historycznie pokrzywę stosowano, by zwiększyć wydalanie moczu oraz w leczeniu bólu mięśniowo-stawowego, egzemy, stanów zapalnych stawów, dny moczanowej i anemii.

Ekstrakt z pokrzywy jest bogaty w takie związki jak [25]:

  • witaminy — A, C, E, K, B2,
  • acetylocholina,
  • flawonoidy — np. lignany, lecytyna, kwercetyna,
  • sterole,
  • mono- i oligosacharydy,
  • kwasy — np. linolowy, masłowy,
  • garbniki.

Kwas krzemowy zawarty w pokrzywie działa moczopędnie. Z tego powodu ekstrakt pokrzywy świetnie sprawdzi się u osób z obrzękami, chorobami nerek i dróg moczowych oraz kamicą moczową. Ponadto flawonoidy wspierają wydalanie nadmiaru jonów sodu z ustroju, tym samym zwiększając objętość usuwanej wody wraz z moczem [26]. Pokrzywa jest stosowana w łagodzeniu objawów związanych z łagodnym przerostem gruczołu krokowego (BPH), czyli prostaty. BPH pojawia się u mężczyzn głównie powyżej 50. roku życia, co jest spowodowane zmniejszonym stężeniem męskich hormonów płciowych, m.in. testosteronu. Objawy obejmują częste oddawanie moczu, uczucie ciągłego parcia na mocz, a także niecałkowitego opróżnienia pęcherza, nietrzymanie moczu [27].

Badania kliniczne pokazują, że pokrzywa bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu początkowych etapów łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Nawet u 80 proc. chorych doszło do zmniejszenia uciążliwych symptomów. Co więcej, pokrzywa działa równie skutecznie, gdy jest stosowana samodzielnie lub z lekami dedykowanymi do leczenia BPH [28].


pestki z arbuza

Ekstrakt z pestek arbuza

Pestki arbuza (Citrullus lanatus) zawierają naturalne związki o potencjale moczopędnym. Głównym składnikiem pestek arbuza jest l-arginina — aminokwas zwiększający wydzielanie tlenku azotu (NO) w organizmie. NO to endogenny związek rozszerzający naczynia krwionośne (ang. vasodilator). Dzięki temu zwiększa się przepływ krwi i filtracja kłębuszkowa w nerkach, co z kolei zwiększa objętość wydalanego moczu [29]. Co więcej, tlenek azotu reguluje ciśnienie krwi i zapobiega nadciśnieniu tętniczemu.

Pestki arbuza zawierają również naturalne kwasy organiczne, w tym kwas salicylowy i kwas cytrynowy, które również wspierają efekt moczopędny. Dodatkowo zapewniają działanie przeciwbólowe, szczególnie przydatne w łagodzeniu bólu stawów i mięśni [30].  Pestki arbuza są także bogate w przeciwutleniacze, takie jak likopen i witamina E. Dzięki temu są skuteczne w ochronie komórek przed szkodliwymi skutkami wolnych rodników i zmniejszają ryzyko rozwoju chorób serca oraz niektórych nowotworów [31].


zielona herbata diuretyk

Ekstrakt z zielonej herbaty jako diuretyk

Zielona herbata to główne źródło katechin — związków polifenolowych o właściwościach diuretycznych i nie tylko. Ponadto zawartość kofeiny dodatkowo potęguje efekt moczopędny i przynosi wiele innych korzyści. Katechiny działają diuretycznie poprzez zwiększenie wydalania sodu wraz z moczem. Sód dosłownie ciągnie za sobą wodę, redukując wchłanianie zwrotne w kanalikach nerkowych. W efekcie organizm mobilizuje wodę z przestrzeni zewnątrzkomórkowych, by pokryć zapotrzebowanie na wydalanie wody wraz z sodem [32].

Pozostałe właściwości katechin zawartych w ekstrakcie z zielonej herbaty obejmują:

  • silne działanie antyoksydacyjne — katechiny wychwytują wolne rodniki i chelatują jony metali ciężkich. Dodatkowo wzmacniają działanie enzymów przeciwutleniających, jednocześnie hamując enzymy wspierające powstawanie reaktywnych form tlenu [33],
  • działanie kardioprotekcyjne — katechiny regulują poziom lipidów oraz normują ciśnienie tętnicze krwi, zmniejszając ryzyko rozwoju chorób serca, np. miażdżycy [34],
  • obniżanie poziomu glukozy — katechiny zawarte w zielonej herbacie w połączeniu z kofeiną pomagają w regulacji glikemii, szczególnie obniżając poziom glukozy na czczo [35],
  • działanie przeciwnowotworowe — badania naukowe pokazują, że katechiny zapobiegają nowotworom piersi, jamy ustnej, krtani, gardła, żołądka, odbytnicy [36],
  • zapobiegają infekcjom górnych dróg oddechowych — katechiny wzmacniają odporność, dzięki czemu skracają czas trwania infekcji [37],
  • ułatwiają odchudzanie [38].

Kofeina, obecna w zielonej herbacie, jest naturalnym stymulantem, który zwiększa przepływ krwi przez nerki i sprzyja filtracji kłębuszkowej. Kofeina działa również jako diuretyk, pobudzając wydzielanie hormonu antydiuretycznego (ADH), odpowiedzialnego za zatrzymywanie wody w organizmie. Kofeina, oddziałując na ADH, zwiększa wydalanie wody z organizmu i objętość moczu [39].


ekstrakt z pietruszki

Ekstrakt z pietruszki

Pietruszka zawiera naturalne flawonoidy, terpenoidy i olejki eteryczne, które korzystnie wpływają na układ moczowy. Pobudzają nerki do produkcji moczu, zwiększając wydalanie wody i soli z organizmu. Jednym z najważniejszych składników aktywnych w ekstrakcie z pietruszki jest apiol — związek o silnych właściwościach moczopędnych [40].


kora Brzozy brodawkowatej

Ekstrakt z kory brzozy brodawkowatej

Kora brzozy brodawkowatej zawiera związki, takie jak triterpeny, flawonoidy, saponiny i taniny, które oddziałują na układ moczowy. Opisywane związki stymulują nerki do produkcji moczu i zwiększają wydalanie wody oraz sodu z organizmu. Jednym z jej najważniejszych składników aktywnych jest betulina. Związek ten wykazuje silne właściwości moczopędne, pomaga w łagodzeniu obrzęków, a także innych objawów związanych z retencją wody w organizmie. Betulina również pobudza nerki do zwiększonej filtracji kłębuszkowego, w rezultacie doprowadzając do zwiększenia objętości oddawanego moczu. Wówczas organizm chętniej oddaje wodę, wraz z którą zostaje stracony także sód — pierwiastek odpowiedzialny za gromadzenie dużej ilości wody w organizmie [41].


dzika róża

Ekstrakt z dzikiej róży

Ekstrakt z dzikiej róży (Rosa Canina L.) to wyrób roślinny stosowany w wielu polskich domach. Niestety, niewiele osób zna bogactwo właściwości dzikiej róży. Jedną z jej zalet jest działanie moczopędne. Dzika róża zawiera naturalne związki, takie jak flawonoidy, kwasy organiczne i witamina C, które korzystnie wpływają na układ moczowy — pobudzają nerki do produkcji moczu i zwiększają wydalanie wody z organizmu [42]. Niemniej jednak, ekstrakt z dzikiej róży to prawdziwa bomba zdrowia. Dzika róża to bogactwo:

  • witaminy C — w zaledwie 100 ml soku z dzikiej róży znajduje się tak wysoka zawartość witaminy C, że pokrywa dziennie zapotrzebowanie w ponad 500 proc! Opisywana witamina spełnia w organizmie wiele różnorodnych i innych funkcji poza wspieraniem układu odpornościowego. Jest niezbędna do właściwego przyswajania żelaza, jako silny przeciwutleniacz chroni przed stresem oksydacyjnym, dzięki czemu redukuje ryzyko chorób serca i niektórych nowotworów [43],

  • karotenoidów — likopen i beta-karoten to związki o wysokim potencjale antyoksydacyjnym [44],

  • innych przeciwutleniaczy — np. kwercetyna, kwasy fenolowe, katechiny [45],

  • związków przeciwzapalnych — np. tilirozyd (flawonoid) czy galaktolipidy [46].

Ekstrakt z dzikiej róży posiada udowodnione działanie wspierające utratę masy ciała. Dwa poważne badania potwierdziły skuteczność dzikiej róży w redukcji masy ciała. Jedno z nich przeprowadzono na zwierzętach, a otrzymane wyniki wykazały, że dzika róża sprzyja utracie tłuszczu trzewnego i redukuje dalszy przyrost masy ciała. Z kolei praca badawcza przy udziale osób ze stwierdzoną nadwagą dostarczyła rzetelnych dowodów na odchudzający potencjał róży. Suplementacja 100 mg ekstraktu z dzikiej róży przez okres 3 miesięcy pomogło w znacznym zmniejszeniu masy ciała, a tłuszcz trzewny został również zredukowany [47].

Pozostałe właściwości dzikiej róży obejmują:

  • korzystnie wpływa na serce, dzięki regulacji profilu lipidowego i redukcji groźnego cholesterolu LDL [48],

  • poprawia kondycję skóry i przeciwdziała starzeniu się [49],

  • doskonale wspiera odporność, co zawdzięcza nie tylko witaminie C, ale także E oraz A [50],

  • zwiększa mineralizację kośćca [51].


Witamina B6

Witamina B6 (pirydoksyna) wykazuje działanie moczopędne, szczególnie w przypadku kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) [52]. Co więcej, witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, bowiem odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu neuroprzekaźników. Ponadto chroni ośrodkowy układ nerwowy przed wpływem szkodliwych czynników, szczególnie homocysteiny [53]. Nadmiar homocysteiny powstałej w wyniku enzymatycznych przemian metioniny obecnej w białku pokarmowym prowadzi do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera.

Witamina B6 pełni w ustroju inne funkcje, takie jak [54]:

  • poprawa funkcji poznawczych,

  • regulacja nastroju,

  • poprawa jakości snu i zwiększenie pobudzenia korowego w trakcie fazy REM, kiedy pojawiają się sny. Dzięki temu marzenia senne są bardziej wyraziste i łatwiejsze do przypomnienia po przebudzeniu,

  • działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe,

  • obniżenie ryzyka zgonu z powodu choroby wieńcowej, udaru i zawału serca,

  • zwiększenie wydzielania hormonu wzrostu w odpowiedzi na wysiłek fizyczny.


Jeżeli szukasz suplementu, który zawiera większość sprawdzonych substancji diuretycznych – sprawdź Amix Diuretic Complex.  Dzięki temu produktowi możesz łatwo i skutecznie pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, co pomaga zmniejszyć obrzęki i poprawić wygląd sylwetki. Jest to doskonały wybór dla osób poszukujących naturalnego wsparcia w procesie usuwania nadmiaru wody z organizmu.

diuretic complex amix nutrition


Autor: Trener Personalny, Dietetyk Sebastian Rospond

Trener-Personalny-Dietetyk-Sebastian-Rospond

O autorze: doświadczony trener personalny i dietetyk, ale także ceniony specjalista w dziedzinie suplementacji. Jego pasja i zaangażowanie w tematyce zdrowia i odżywiania sprawiły, że stał się autorem wielu wartościowych artykułów na temat suplementacji i odżywiania. 

Źródła:

[1] The diuretic effect in human subjects of an extract of Taraxacum officinale folium over a single day | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[2] The Physiological Effects of Dandelion (Taraxacum Officinale) in Type 2 Diabetes | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[3] Anti-Inflammatory Effects and Mechanisms of Dandelion in RAW264.7 Macrophages and Zebrafish Larvae | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[4] The potential of dandelion in the fight against gastrointestinal diseases: A review | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[5] New Perspectives on the Effect of Dandelion, Its Food Products and Other Preparations on the Cardiovascular System and Its Diseases | NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

[6] Comparative stability of arbutin in Arctostaphylos uva-ursi by a new comprehensive stability-indicating HPLC method | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[7] Botanical medicines for the urinary tract | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[8] Herbal treatment with uva ursi extract versus fosfomycin in women with uncomplicated urinary tract infection in primary care: a randomized controlled trial | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[9] Chemical Characteristics and Antioxidant Activity of Arctostaphylos uva-ursi L. Spreng. at the Southern Border of the Geographical Range of the Species in Europe | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[10] Uva Ursi | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[11] Guarana | NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

[12] Effects of Caffeine Intake on Endurance Running Performance and Time to Exhaustion: A Systematic Review and Meta-Analysis | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[13] Guarana (Paullinia cupana) ameliorates memory impairment and modulates acetylcholinesterase activity in Poloxamer-407-induced hyperlipidemia in rat brain | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[14] Acute effects of different multivitamin mineral preparations with and without Guaraná on mood, cognitive performance and functional brain activation | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[15] The effects of caffeine intake on weight loss: a systematic review and dos-response meta-analysis of randomized controlled trials | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[16] Dose effect of caffeine on testosterone and cortisol responses to resistance exercise | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[17] Study on the interaction and antioxidant activity of theophylline and theobromine with SOD by spectra and calculation | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[18] Polyphenols from guaraná after in vitro digestion: Evaluation of bioacessibility and inhibition of activity of carbohydrate-hydrolyzing enzymes | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[19] Protective effects of guarana ( Paullinia cupana) against methotrexate-induced intestinal damage in mice | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[20] Plant profile, phytochemistry and pharmacology of Asparagus racemosus (Shatavari): A review | NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

[21] Asparagus racemosus: a review on its phytochemical and therapeutic potential | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[22] Neuro-nutraceutical potential of Asparagus racemosus: A review | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[23] Asparagus (Asparagus racemosus L.) roots: nutritional profile, medicinal profile, preservation, and value addition | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[24] Nutritional and pharmacological importance of stinging nettle ( Urtica dioica L.): A review | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[25] Stinging Nettle ( Urtica dioica L.): Nutritional Composition, Bioactive Compounds, and Food Functional Properties | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[26] Acute diuretic, natriuretic and hypotensive effects of a continuous perfusion of aqueous extract of Urtica dioica in the rat | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[27] Urtica dioica for treatment of benign prostatic hyperplasia: a prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled, crossover study | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[28] Urtica Dioica Root Extract on Clinical and Biochemical Parameters in Patients with Benign Prostatic Hyperplasia, Randomized Controlled Trial | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[29] Current Evidence of Watermelon (Citrullus lanatus) Ingestion on Vascular Health: A Food Science and Technology Perspective | NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

[30] Evaluation of nutritional composition of Citrullus lanatus Linn. (watermelon) seed and biochemical assessment of the seed oil in rats | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[31] Study on the structure-activity relationship of watermelon seed antioxidant peptides by using molecular simulations | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[32] Potential Interaction of Green Tea Extract with Hydrochlorothiazide on Diuretic Activity in Rats | NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

[33] The Role of Catechins in Cellular Responses to Oxidative Stress | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[34] Green tea catechins and blood pressure: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[35] Effects of green tea catechins with or without caffeine on glycemic control in adults: a meta-analysis of randomized controlled trials | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[36] Flavan-3-ols consumption and cancer risk: A meta-analysis of epidemiologic studies | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[37] Effect of Catechins on Upper Respiratory Tract Infections in Winter: A Randomized, Placebo-Controlled, Double-Blinded Trial | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[38] Current Status of Obesity: Protective Role of Catechins | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[39] Metabolic and hormonal effects of caffeine: randomized, double-blind, placebo-controlled crossover trial | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[40] Diuretic effect and mechanism of action of parsley | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[41] Quality evaluation of different preparations of dry extracts of birch (Betula pendula Roth) leaves | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[42] Antidiabetic Mechanisms of Rosa canina Fruits | NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

[43] Effect of rosehip (Rosa canina L.) phytochemicals on stable free radicals and human cancer cells | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[44] Supercritical extraction of carotenoids from Rosa canina L. hips and their formulation with beta-cyclodextrin | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[45] Rosehip — a „new” source of lycopene? | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[46] Therapeutic Applications of Rose Hips from Different Rosa Species | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[47] Daily intake of rosehip extract decreases abdominal visceral fat in preobese subjects: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[48] Effects of rose hip intake on risk markers of type 2 diabetes and cardiovascular disease: a randomized, double-blind, cross-over investigation in obese persons | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[49] The effectiveness of a standardized rose hip powder, containing seeds and shells of Rosa canina, on cell longevity, skin wrinkles, moisture, and elasticity | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[50] Rosa canina L. Fruit Hydro-Alcoholic Extract Effects on Some Immunological and Biochemical Parameters in Rats | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[51] Dietary vitamin C intake and the risk of hip fracture: a dose-response meta-analysis | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[52] Effects of magnesium and vitamin b6 on the severity of premenstrual syndrome symptoms | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[53] High-dose vitamin B6 decreases homocysteine serum levels in patients with schizophrenia and schizoaffective disorders: a preliminary study | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[54] Vitamin B6 status, deficiency and its consequences–an overview | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

4 Komentarzy

  1. Świetny produkt z samych naturalnych składników 🙂 przy końcówce redukcji u mnie się świetnie sprawdził, sylwetka dużo ostrzejsza, waga około 2 kilo w dół mniej więcej 🙂 serdecznie polecam

  2. Bardzo dobry ziołowy i zdrowy diuretyk bez żadnych substancji zakazanych tylko same naturalne składniki 🙂 działa super naprawde. Aż jestem w szoku, przed wylotem na wakacje, zacząłem go używać żeby forma była ostrzejsza i finalnie naprawdę mega wyrzuca wodę z organizmu 🙂 na plaży prezencja była o wiele lepsza

  3. Świetny diuretyk oparty na naturalnych składnikach, bez obawy o jakieś skutki uboczne. Bardzo dobrze działa, zbija wodę podskórną co przekłada się na lepszy wygląd sylwetki i nie zatrzymuje wody w organizmie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Please accept cookies to view the map.