Szybka i tania wysyłka
60 dni na łatwy zwrot
99% zadowolonych klientów
Oficjalny sklep dystrybutora
Zamów do 14:00, a wyślemy jeszcze dzisiaj:

99,00  do darmowej dostawy

Kategorie (klik)

Genisteina działanie, właściwości, opinie⭐czy naprawdę działa?

Genisteina budzi od lat zainteresowanie naukowców. Dowiedziono, że działa przeciwnowotworowo, zapobiega osteoporozie i miażdżycy, a nawet pomaga w kontroli poziomu cholesterolu i w chorobie alzheimera.

Z tego artykułu dowiesz się

 1. Genisteina dla mózgu, czyli nowa nadzieja w leczeniu choroby Alzheimera. Terapia chorób neurodegeneracyjnych
 2. Jak wpływa genisteina na układ hormonalny, zapobiegając skutkom menopauzy i osteoporozy?
 3. Czym jest i jak działa genisteina?
 4. Jak genisteina wspiera zdrowie? 
 5. W jaki sposób genisteina chroni układ sercowo-naczyniowy?
 6. Dlaczego genisteina to przyszłość leczenia nowotworów?
 7. Jak dawkować genisteinę?

Genisteina, Jak działa genisteina? czyli co to są izoflawony sojowe?

Genisteina (5,7-dihydroksy-3-(4-hydroksyfenylo)-4H-1-benzopiran-4-on) należy do grupy izoflawonów, natomiast określana jest także jako flawonoid fitoestrogenowy, co również wyjaśnia jej działanie na układ hormonalny. Genisteinę pozyskuje się np. z owoców perełkowca japońskiego (Sophora japonica) lub nasion roślin strączkowych, głównie soi. Opisywany związek stanowi około 50 proc. wszystkich izoflawonoidów naturalnie występujących się w roślinach [1].

Źródła-genisteiny


Jak działa genisteina?

Związek swoją budową przypomina jeden z estrogenów, a dokładniej 17β-estradiol. Dzięki temu wywołuje działanie estrogenne w określonych tkankach, co stanowi przedmiot badań w zakresie kobiecych zaburzeń hormonalnych i leczenia menopauzy [2]. Na tym potencjał genisteiny się kończy, gdyż wykazuje również działanie takie jak:

budowa-genisteiny

 • zmniejszanie istniejących stanów zapalnych, jak i zapobieganie powstawaniu nowych poprzez redukcję cytokin prozapalnych [3],
 • modulacja określonych szlaków metabolicznych [4],
 • działanie przeciwutleniające szczególnie w grupach enzymatycznych odpowiedzialnych za walkę ze szkodliwymi, wolnymi rodnikami [5],
 • regulacja pracy receptorów odpowiedzialnych za wiązanie hormonów steroidowych, np. żeńskich estrogenów i męskich androgenów [6],
 • silne działanie przeciwnowotworowe [7],
 • czynne zmniejszanie syntezy poszczególnych białek, których nagromadzenie prowadzi do rozwoju choroby Alzheimera [8],
 • pokonywanie szczelnej bariery krew-mózg, by dostać się do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie może przeciwdziałać chorobom neurologicznym [9],
 • brak istotnych efektów ubocznych nawet podczas długotrwałej suplementacji [10].

Niegdyś uważano, że do prawidłowego wchłaniania genisteiny niezbędna jest prawidłowa flora bakteryjna jelit. Przekonywano, że mikroorganizmy zasiedlające przewód pokarmowy wpływają na biodostępność genisteiny poprzez jej modyfikację do aglikonów, czyli form aktywnych związku. Najnowsze badania obalają dawną hipotezę, wskazując na nowe mechanizmy absorpcji genisteiny. Genisteina jest wchłaniania dzięki obecności hydrolazy laktozowo-floryzynowej, czyli zwykłej laktazy odpowiedzialnej za rozkład laktozy obecnej w mleku. Laktaza stymuluje wytwarzanie aglikonów z genisteiny, dzięki czemu związek może zostać łatwo przyjęty do krwioobiegu i poddany dalszemu metabolizmowi wątrobowemu [11].


Genisteina dla mózgu, czyli nowa nadzieja w leczeniu choroby Alzheimera. Terapia chorób neurodegeneracyjnych

Choroba Alzheimera to 2. najczęstsza choroba neurodegeneracyjna, która wiąże się ze zwyrodnieniem komórek nerwowych mózgu. Dochodzi do nagromadzenia dwóch patologicznych białek — tau i beta-amyloidu. Cząsteczki uszkadzają neurony, które następnie zanikają, prowadząc do otępienia mózgowego. Rozwijają się objawy w postaci utraty pamięci, zaburzeń myślenia, a nawet zachowania. Wraz z upływem czasu osoba chora staje się niesamodzielna i wymaga stałej opieki.

genisteina-w-chorobie-alzheimera2
źródło: [25] The multimodal action of genistein in Alzheimer’s and other age-related diseases | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/ 

 Dodatkowo badacze wykryli, że genisteina może pomóc w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych poprzez:

 • ograniczenie procesu programowanej śmierci komórek nerwowych wywołanej pojawieniem się toksycznych białek [26],
 • redukcję stresu oksydacyjnego i tym samym blokowanie rozwoju stanu zapalnego oraz zmniejszenie uszkodzeń DNA [27],
 • regulację poziomu neuroprzekaźników [28],
 • zmniejszenie stężenia toksycznego białka beta-amyloidu [29],
 • przyspieszoną degradację skupisk patologicznych białek w wyniku intensyfikacji procesu autofagii (samozjadanie) [30].

Dodatkowo wiele badań potwierdza potencjał genisteiny w leczeniu innych chorób o podłożu neurodegeneracyjnych, w tym choroby:

 • Parkinsona [31],
 • Huntingtona [32],
 • Kennedy’ego [33],
 • stwardnienia zanikowego bocznego [34]

Genisteina dla kobiet, czyli wsparcie podczas menopauzy i zapobieganie osteoporozie

Menopauza następuje u kobiet w wieku około 45.-55. roku życia. Wówczas dochodzi do wygaśnięcia funkcji jajników, które nie tylko uwalniały podczas owulacji komórkę jajową, ale także syntezowały duże ilości estrogenów. To właśnie estrogeny, a dokładniej ich nagły spadek w okresie menopauzy, prowadzi do rozwoju osteoporozy.

poziom-estrogenu-u-kobiet-w-zależności-od-wieku

Z kolei osteoporoza to chorobą wiążąca się ze zwiększoną resorpcją kości i zmniejszeniem ich gęstości, co prowadzi do licznych złamań. Niedobór estrogenów wywołuje zwiększoną syntezę czynnika martwicy nowotworu, stymulując osteoklasty do rozkładu tkanki kostnej. Ponadto dochodzi do zredukowanego wchłaniania wapnia w jelitach i reabsorpcji w nerkach, który jest głównym budulcem kości [20].

osteoporoza-struktura-kosci

Izoflawony, a w szczególności genisteina, świetnie naśladują działanie estrogenu, pobudzając te same receptory, co opisywany hormon. Genisteina stymuluje oba receptory estrogenowe:

 • alfa — znajdują się w piersiach, wyściółce śluzowej macicy (endometrium) i jajnikach,
 • beta — występują w kościach, naczyniach krwionośnych i mózgu.

Jak wspomniano wcześniej, genisteinę charakteryzuje większe powinowactwo do receptorów beta aniżeli alfa, dzięki czemu związek znalazł zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy [21].

Naukowcy dowiedli, że kobiety w okresie okołomenopauzalnym, które regularnie stosują genisteinę, mają znacznie niższe ryzyko powstawania złamań kości w przebiegu osteoporozy [22]. Ponadto genisteina, pobudzając receptory estrogenowe w kościach, promuje tworzenie nowej tkanki kostnej, zmniejsza proces resorpcji kostnej i zwiększa gęstość kośćca [23].

Wysokie powinowactwo genisteiny do receptorów estrogenowych pomaga również w łagodzeniu uciążliwych objawów menopauzy. Badania wykazały, że genisteina redukuje menopauzalne uderzenia gorąca i dodatkowo skraca czas ich trwania [24].


Genisteina a zdrowie serca

Większość chorób sercowo-naczyniowych wynika z zaburzonej gospodarki lipidowej, kiedy to poziom frakcji LDL (zły cholesterol) znacznie wzrasta razem z cholesterolem całkowitym i trójglicerydami. Wówczas dochodzi do zmniejszenia dobroczynnego cholesterolu HDL. W efekcie nie tylko powstają blaszki miażdżycowe zamykające światło naczyń krwionośnych, ale także dochodzi do zaburzonego przekaźnictwa w układzie nerwowym.

cholesterol blaszka miażdzycowa

Naukowcy potwierdzili, że potencjał przeciwutleniający i przeciwmiażdżycowy genisteiny pomaga w zapobieganiu stanom, które występują jako następstwo miażdżycy, np. choroba wieńcowa, zawał serca czy udar mózgu. Genisteina czynnie obniża poziom cholesterolu LDL i dodatkowo przeciwdziała powstaniu utlenionych form złego cholesterolu [12]. To właśnie utleniony LDL (oksydowany LDL, oxLDL) łatwo wchodzi w groźne reakcje, które przyczyniają się do rozwoju miażdżycy [13].

Ponadto genisteina rozszerza naczynia krwionośne i zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi, co zawdzięcza działaniu naśladującemu estrogen. Hormony estrogenowe wiążą receptory w naczyniach krwionośnych, tym samym poszerzając ich światło oraz zmniejszając sztywność, co również obniża ryzyko miażdżycy [14].


Genisteina w walce z rakiem i nowotworami

Choroby nowotworowe wynikają z niekontrolowanego, nadmiernego podziału komórkowego w wyniku określonych mutacji genetycznych lub wpływu szkodliwych czynników, np. promieniowania jonizującego. Co więcej, rozwojowi guzów sprzyja stan zapalny i obecność toksycznych, wolnych rodników, czyli reaktywnych form tlenu (RFT). Mechanizm przeciwnowotworowego działania genisteiny jest złożony i wieloczynnikowy:

 • genisteina blokuje receptory kinaz tyrozynowych, które oddziałując z różnorodnymi czynnikami wzrostu, prowadzą do wzrostu zmian rakowych, jak i powstawania naczyń krwionośnych, doprowadzających składniki odżywcze do komórek rakowych [15].
 • Wykazuje duże powinowactwo do receptorów estrogenowych typu beta (ER-β), dzięki czemu hamuje niekontrolowany podział komórek nowotworowych i prowadzi do jej naturalnie zaprogramowanej śmierci — apoptozy [16].
 • Charakteryzuje się znacznie wyższym powinowactwem do receptorów ER-β niż ER-α, dzięki czemu może być stosowana w leczeniu nowotworów, w których stosunek obu receptorów odgrywa rolę w rozwoju choroby, np. raka piersi. Wówczas zmniejsza niekorzystne oddziaływanie estrogenów, pobudzających guza do proliferacji i wzrostu [17].
 • Ogranicza proces angiogenezy, dzięki hamowaniu czynników pobudzających opisywany proces — czynnik wzrostowy śródbłonków (VEGF) i transformujący czynnik wzrostowy beta (TGF-β) [18].
 • Genisteina zmniejsza prawdopodobieństwo przerzutów raka [19].

Genisteina — dawkowanie

Genisteina jest uważana za bezpieczny, dobrze przebadany suplement. Wiele badań klinicznych sprawdzało potencjalne skutki uboczne. Okazało się, że genisteina jest niemalże wolna od skutków ubocznych i może być stosowana w bardzo wysokich dawkach.

 • Działanie przeciwnowotworowe genisteiny obserwuje się w dawkach 10-20 mg/kg masy ciała dziennie.
 • Taka podaż jest również związana z potencjałem redukowania złego cholesterolu LDL [35].

Z kolei w leczeniu osteoporozy zaleca się dzienną dawkę od 40 mg do 110 mg [36].


Gdzie kupić genisteinę? Genisteina suplement od Amix Nutrition

Genisteina, choć w pełni bezpieczna o ogromnym potencjale zdrowotnym, nadal jest suplementem słabo dostępnym na polskim rynku.  Amix Nutrition to jeden z wielielu producentów oferujących kapsułki z 125mg Genistiny z dodatkowymi ekstraktami roślinnymi:

genisteina-sklep-baner

 • Sophora Japonica — owoce perełkowca japońskiego to naturalne źródło genisteiny, a także innych, dobroczynnych związków, np. rutynę. Rutyna wspomaga procesy immunologiczne, wzmacniając odporność organizmu [36],
 • Wild Yam — dziki pochrzyn to ekstrakt bogaty w witaminę A, a także B6 oraz B12. Wspomaga utrzymanie równowagi hormonalnej, redukuje objawy. Ponadto wykazuje działanie antynowotworowe, rozkurczające mięśniówkę gładką, przeciwzapalne, a nawet antyseptyczne [37],
 • Muira Puama — wyciąg o właściwościach podnoszących poziom libido u kobiet i mężczyzn. Stymulator energetyczny, który poprawia koncentrację i procesy uczenia się [38],
 • Korzeń maca — wyciąg z korzenia maca to jeden z najlepszych ekstraktów, podnoszących poziom libido i poprawiających zadowolenie ze współżycia seksualnego. Co więcej, jest bogaty w błonnik pokarmowy, antyoksydanty i pierwiastki, w tym cynk, żelazo, potas, wapń, miedź oraz witaminy z grupy B, C oraz E [39].

Autor:

Trener Personalny, Dietetyk Sebastian Rospond

Trener-Personalny-Dietetyk-Sebastian-Rospond

O autorze: doświadczony trener personalny i dietetyk, ale także ceniony specjalista w dziedzinie suplementacji. Jego pasja i zaangażowanie w tematyce zdrowia i odżywiania sprawiły, że stał się autorem wielu wartościowych artykułów na temat suplementacji i odżywiania. 

Źródła:

[1] Isoflavones | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[2] The effect of synthetic genistein on menopause symptom management in healthy postmenopausal women: a multi-center, randomized, placebo-controlled study | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[3] Anti-inflammatory effects of genistein via suppression of the toll-like receptor 4-mediated signaling pathway in lipopolysaccharide-stimulated BV2 microglia | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/ 

[4] Genistein: Its role in metabolic diseases and cancer | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[5] Effect of free radicals on the biological action of genistein in vitro and synergism with mitomycin C | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/ 

[6] Phytoestrogen genistein and its pharmacological interactions with synthetic endocrine-active compounds | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/ 

[7] Genistein and Cancer: Current Status, Challenges, and Future Directions | PubMed https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

[8] Molecular and Therapeutic Targets of Genistein in Alzheimer’s Disease | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[9] Genistein: A focus on several neurodegenerative diseases | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[10] High dose genistein aglycone therapy is safe in patients with mucopolysaccharidoses involving the central nervous system | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[11] Bioavailability and Pharmacokinetics of Genistein | NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ 

[12] Effect of Genistein Intake on Some Cardiovascular Risk Factors: An Updated Systematic Review and Meta-analysis | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/ 

[13] Oxidation of LDL and its clinical implication | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[14] Genistein Supplementation Inhibits Atherosclerosis with Stabilization of the Lesions in Hypercholesterolemic Rabbits |NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

[15] Global phosphoproteomic effects of natural tyrosine kinase inhibitor, genistein, on signaling pathways | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[16] Genistein, a Potential Phytochemical against Breast Cancer Treatment-Insight into the Molecular Mechanisms | MDPI https://www.mdpi.com/

[17] Potent genistein derivatives as inhibitors of estrogen receptor alpha-positive breast cancer | NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

[18] Anti-angiogenic genistein inhibits VEGF-induced endothelial cell activation by decreasing PTK activity and MAPK activation | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[19] Multi-targeted therapy of cancer by genistein | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[20] Estrogen and bone health in men and women | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[21] Effect of genistein as a selective estrogen receptor beta agonist on the expression of Calbindin-D9k in the uterus of immature rats | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[22] Antiosteoporotic Activity of Genistein Aglycone in Postmenopausal Women: Evidence from a Post-Hoc Analysis of a Multicenter Randomized Controlled Trial | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[23] Functions and action mechanisms of flavonoids genistein and icariin in regulating bone remodeling | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[24] Effects of genistein on hot flushes in early postmenopausal women: a randomized, double-blind EPT- and placebo-controlled study | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[25] The multimodal action of genistein in Alzheimer’s and other age-related diseases | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/ 

[26] Study on the neuroprotective effects of Genistein on Alzheimer’s disease | Wiley Online Library https://onlinelibrary.wiley.com/ 

[27] Genistein alleviates the mitochondria-targeted DNA damage induced by β-amyloid peptides 25-35 in C6 glioma cells | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[28] Screening of various phenolic acids and flavonoid derivatives for their anticholinesterase potential | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[29] Genistein and Galantamine Combinations Decrease β-Amyloid Peptide (1-42)-Induced Genotoxicity and Cell Death in SH-SY5Y Cell Line: an In Vitro and In Silico Approach for Mimic of Alzheimer’s Disease | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[30] Development of genistein-O-alkylamines derivatives as multifunctional agents for the treatment of Alzheimer’s disease | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[31] Estrogen agonist genistein differentially influences the cognitive and motor disorders in an ovariectomized animal model of Parkinsonism | NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

[32] Genistein induces degradation of mutant huntingtin in fibroblasts from Huntington’s disease patients | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[33] Genistein, a natural product derived from soybeans, ameliorates polyglutamine-mediated motor neuron disease | PubMed https://onlinelibrary.wiley.com/

[34] Neuroprotective Effects of Genistein in a SOD1-G93A Transgenic Mouse Model of Amyotrophic Lateral Sclerosis | https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[35] The phytoestrogen genistein is a tissue-specific androgen receptor modulator | https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[36] Soy Isoflavones and Osteoporotic Bone Loss: A Review with an Emphasis on Modulation of Bone Remodeling | NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.g

19 Komentarzy

 1. Genisteinę odkryłem przez zupełny przypadek w jednym ze sklepów stacjonarnych w Krakowie. Zawsze suplementowałem żeń szeń i peruwiańską mace! Genisteina to jeden z tych suplementów na które przyszła moda i na pewno nie przeminie ! Jest doskonały i ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie !

 2. Artykuł który odpowiedział na wiele pytań. Dotychczas tylko słyszałem o Genisteinie ale do końca nie wiedziałem do czego i na co 🙂 ŚWIETNA ROBOTA !

 3. Badania sugerują, że genisteina może przyczyniać się do poprawy zdrowia na kilka sposobów. Jednym z nich jest jej wpływ na poziom hormonów płciowych u kobiet, które mogą korzystnie wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju raka piersi oraz poprawić zdrowie kości. Genisteina może także działać przeciwzapalnie, co może być korzystne dla osób z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Crohna.

 4. Bardzo ciekawy jest fakt iż, badania sugerują, że Genisteina może również pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi i zmniejszeniu ryzyka chorób serca.

 5. Same pozytywne aspekty dla stosowania genistyny głownie dla kobiet na układ hormonalny, antyzapalnie 🙂 ja jestem na TAK 🙂

 6. Bardzo dobry produkt który dostał uznanie i już moja mama po suplementacji czuje się o wiele lepiej a jest po 50tce 🙂

 7. Paweł podpinam się pod komentarz, również kupiłem mojej mamie i można powiedzieć , że odzyskała energię i dużo lepiej się czuje w okresie menopauzy 🙂 super prozdrowotny produkt który polecam każdemu 🙂

 8. No naprawdę działa ten produkt! Mam 53 lata syn mi polecił bo wyczytał i naprawdę czuje się rewelacyjnie 🙂 można powiedzieć że odzyskałam witalność 🙂

 9. Idealny suplement dla kobiet na układ hormonalny a szczególnie w okresie menopauzy 🙂 kupiłem zresztą mamie jest zadowolona a to tylko jeden ze spektrum prozdrowotnego działania. Czuje się lepiej ma więcej energii jest bardzo zadowolona 🙂 dziękuje za artykuł i pomoc !

 10. Najlepszy prozdrowotny produkt dla kobiet na hormony szczególnie w okresie menopauzy oraz również przeciwzapalne działanie na całym organizm 🙂 Cenię go.

 11. Bardzo dobrze działa na moją Żonę 🙂 można powiedzieć że dodało jej energii a jest w wieku ponad 50lat w okresie menopauzy 🙂

 12. Super produkt mojej Mamie znacznie spadły stany zapalne w kolanach i łokciach ten produkt jest naprawdę dobry 🙂 czuje się o wiele lepiej a jest w kwiecie wieku 🙂

 13. Genistynę kupiłem Babci i jest tak zadowolona 🙂 ma więcej energii czuje się dużo lepiej i bardziej jak to mówi witalniej 🙂

 14. Produkt głownie dla kobiet, mega prozdrowotny i pomaga mega w okresie menopauzy 🙂 Moja mama bierze i czuje się dużo lepiej a jest po pięćdziesiątce.

 15. Głownie dla kobiet w okresie menopauzy, również przeciw osteoporozie i przeciwzapalnie. Czyli mamy kompleksowy produkt dla dojrzałych kobiet 🙂 sama biorę i rzeczywiście lepiej się czuje, mam 52 lata, Pozdrawiam Renata

 16. Kupiłam mojej mamie na urodziny, akurat jest w okresie menopauzy i rzeczywiście mówi , że lepiej się czuje i fajny suplement i dodaje energii. Więc naprawdę musi działać 🙂

 17. Moja skóra stała się bardziej odżywiona, a włosy dużo zdrowsze. Chętnie polecam genistynę wszystkim, którzy szukają naturalnego wsparcia dla swojego zdrowia hormonalnego i ogólnej kondycji organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *