99,00 zł do darmowej dostawy
Co znajdziesz w naszym poradniku o diecie ketogenicznej?
Wyjaśniamy, czym jest dieta ketogeniczna, jak odpowiednio zacząć i przygotować się pod KETO. Jak przebiega, oraz jak wprowadzić organizm w stan ketozy (keto adaptacja). Dodatkowo przedstawimy Ci przykładowy jadłospis, z jednego dnia na diecie keto. Zajrzyj do spisu treści i przejdź do wybranych tematów. Gorąco zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem. W środku tekstu do zgarnięciar również zniżka, na 7 dniowy jadłospis.
ostatnia aktualizacja: 05.11.2021
Jeżeli jesteś zainteresowany jadłospiem diety ketogenicznej, skorzystaj z wyjątkowej oferty. Teraz 7 dniowa dieta keto, nakierowana na odchudzanie, może być Twoja, w rekordowo niskiej cenie. Specjalna oferta dla czytelników naszego bloga. Cena obowiązuje tylko do końca miesiąca. Jeżeli nie chcesz skorzystać z promocji, to przejdźmy płynnie do dalszej części tekstu 🙂
Ketoza jest procesem metabolicznym polegającym na wykorzystaniu tłuszczu, zamiast węglowodanów, jako podstawowe źródło energii. Dla uzupełnienia wiedzy – węglowodany dzielą się na dwie główne kategorie:
cukry złożone – znajdziesz je w takich produktach jak np.: chleb, makaron, ziemniaki,ryż, płatki owsiane, bataty, komosa ryżowa, kasze;
cukry proste – to najszybciej przyswajalna forma węglowodanów pozyskiwana głównie ze słodyczy, słodonych napojów, soków, suplementów typu carbo, czy większości owoców.
Na diecie o wysokiej zawartości węglowodanów (czyli standardowej diecie wielu Polaków) organizm korzysta wyłącznie z glukozy zawartej we krwi, i tej zmagazynowanej w postaci glikogenu w mięśniach oraz innych narządach, tj.wątroba.
Na diecie niskowęglowodanowej low carb lub ketogenicznej – tłuszcze zawarte w diecie, jak i kwasy tłuszczowe, powstałe w wyniku rozkładu tkanki tłuszczowej, uwalniane są do krwiobiegu. Dzięki temu organizm może wykorzystywać tłuszcz jako paliwo, lub przekształcać w cząsteczki zwane ketonami.
Na poniższym obrazku możesz zobaczyć różnice pomiędzy odżywianiem bazującym na węglowodanach (standardowa styl żywienia), a dietą ketogeniczną – która bazuje na tłuszczach.
Dieta ketogeniczna może być dobrym rozwiązaniem dla osób:
osób otyłych i z nadwagą – keto pomaga w pozbyciu się zbędnej tkanki tłuszczowej, dzięki konwersji organizmu w ciała ketonowe. Dodatkowo dzięku znacznej redukcji węglowodanów, gospodraka insulinowa działa znacznie lepiej, a ilość spożywanych kalorii jest zazwyczaj znacznie mniejsza – co obija się na spadku wagi i poziomie tkanki tłuszczowej.
cierpiących na cukrzycę i insulinooporność – niskie spożycie węglowodanów reguluje poziom glukozy oraz insuliny we krwi. Uwrażliwia tkanki na jej działanie. To zastosowanie jest mocno potwierdzone w wielu badaniach naukowych.
uprawiających sport zawodowo lub wyczynowo – zwłaszcza w sportach wytrzymałościowych nakierowanych na długotrwały wysiłek. Szlaki metaboliczne nastawione na pozyskiwanie energii z ketonów wydają się znacznie lepsze, w kwestii ilości dostarczonej energii podczas wysiłku.
chorujących na choroby neurodegeneracyjne, jak np.: choroba Parkinsona lub Alzheimer – ciała ketonowe poprawiają funkcje kognitywne, pracę mózgu i możliwości motoryczne.
zmagających się z chorobami nowotworowymi – dieta ketogeniczna może pomóc w ograniczeniu wzrostu i rozwoju komórek nowotworowych. Oczywiście w takich jednostkach chorobowych zalecamy wprowadzać ten model żywienia z lekarzem lub dietetykiem.
Jest tylko jeden skuteczny sposób, by przejść w stan ketozy – znaczne ograniczenie spożycia węglowodanów w swojej diecie. Ogólny limit węglowodanów w diecie ketonowej wynosi około 30-40 gram dziennie. Wyjątkiem są sportowcy, u których ilość ta może wzrosnąć nawet do 100 gramów i manipulowanie mini w okolicach treingowych. Oczywiście samo wyeliminowanie cukrów w diecie to za mało. Kalorie spożywane w postaci wszystkich źródeł węglowodanów, należy zastąpić czymś innym, a jeśli chodzi o dietę ketonową, czymś innym są: białko i tłuszcz.
Rozkład makroskładników keto – ogólne założenia
węglowodany – 5-10% dziennych kalorii,
białko – 20-25% dziennych kalorii,
tłuszcz – 70-80% dziennych kalorii.
Keto adaptacja oznacza, że Twój organizm dostosowuje się do nowych warunków żywieniowych – wykorzystuje wcześniej zmagazynowaną glukozę oraz gikogen, aktywuje procesy niezbędne do samodzielnego wytwarzania niewielkich ilości glukozy i oczywiście – ketonów, jako główne źródło energii. Nawet w czasie ketozy ciało ludzkie potrzebuje odrobinę glukozy do prawidłowego funkcjonowania. W momencie jej niedoboru – sam może zacząć produkcję glukozy, poprzez proces glukoneogenezy. Jest to szlak metabolicznym zachodzącym w wątrobie, który pozwala na wykorzystywanie niecukrowych składników (głównie aminowkasów z białek) i zamianę ich w cukier.
Tutaj nieco więcej na ten temat, dla ciekawskich 🙂
Dodatkowo w późniejszych etapach adaptacji, organizm uczy się produkować ciała ketonowe oraz efektywnie z nich korzystać. Organizm rozkłada tłuszcze na energię. Ten procesz nany jest jako beta-oksydacja, w której następuje wzrost acetylo-CoA, następnie przekształcanego w acetooctan. Acetooctan przechodzi następnie do beta-hydroksymaślanu – czyli ciała ketonowego, które krążąc w krwioobiegu zaopatrują energetycznie nie tylko ciało, ale i mózg. Całość może wydawać się odrobinę zawiła, dlatego ketoadaptacja może zostać podzielona na 3 główne etapy:
Krok 1. Pożegnaj węglowodany
Najważniejsza prawda keto. Gdy nie dostarczasz węglowodanów w odpowiedniej ilości, zapasy glukozy i glikogenu szybko się wyczerpują. Dzięki temu spada poziom cukru i insuliny we krwi, a organizm szuka alternatywnego źródła energii – ciał ketonowych (tłuszczu). W dalszej części tekstu zobaczysz całą piramidę żywienia na diecie ketogenicznej, oraz informację jakich produktów unikać.
Krok 2. Zadbaj o odpowiedni jadłospis i dietę – unikaj nadmiernego odwodnienia.
Niskie spożycie węglowodanów w diecie, wiąże się z nadmiernym wydalaniem wody z organizmu. Dodatkowo, zapasy glikogenu (dotychczasowa forma energii) jest mocno uszczuplony – dochodzi wtedy do utraty cennych minerałów, witamin i pierwiastków. Pamiętaj aby pić dużo wody i dobrze solić potrawy. Do suplementacji dołóż dobrej jakości sód, potas, mangez, kompleks witamin z grupy B.
Musimy uważać aby w naszym organizmie nie doszło do tzw. KETO GRYPY. Stan ten charakteryzuje się m.in.:
Oczywiście nie wszystkie objawy muszą Ciebie dotyczyć, i po to czytasz ten tekst aby tego uniknać, Im mniej błędów żywieniowych popełnisz tym mniej efektów ubocznych.
dodatkowo w ofercie znajdziesz:
Krok 3. Pomyśl o liczeniu kalorii w początkowym okresie.
Liczenie kalorii na ketozie to temat rzeka, a ile osób tyle opinii. Jeśli jednak jesteś osobą początkującą – zapewnie nie potrafisz oszacować, jaką ilość kalorii spożyłeś w ciągu dnia, ile tłuszczu dostarczyłeś, a ile białka. A to naprawdę ważne – chociażby dlatego że spożycie zbyt dużej ilości białka, może wybić nas z ketozy i opóźniać okres keto adaptacji.
W takim wypadku zachęcam Cię do zainstalowania aplikacji do liczenia kalorii, i zaznajomienia się z tematem kaloryczności produktów. To bardzo przydatna wiedza, która pomoże Ci w przyszłości stosować dietę dużo wygodniej, a w początkowym okresie – będzie niezbędna aby nie doprowadzić do zbyt dużego deficytu kalorycznego, głodówki itp. Ściągnij na telefon aplikację np. Fitatu lub My Fitness Pal, są całkowicie darmowe. Pomyśl że kiedyś trzeba było wszystko wklepywać ręcznie i liczyć samemu, dzisiaj jest to znacznie wygodniejsze 🙂
Przejście w stan ketozy i adaptacja może zająć od parunastu dni do 1 miesiąca, w zależności od poziomu aktywności, stylu życia i ilości spożywanych węglowodanów. Każdy organizm reaguje inaczje, i nie da się tutaj podać dokładnego okresu. Warto zaznaczyć że osoby które wcześniej stosowały dietę ketogeniczną, czy też przerywane posty tzw. IF – często adaptują się znacznie szybciej i łatwiej.
Istnieje kilka sposobów na przyspieszenie tego procesu, np.: wcześniej wspomniany – przerywany post, drastyczne ograniczenie spożycia węglowodanów, zwiększenie aktywności fizycznej (aby szybciej spalić zgromadzoną glukozę i glikogen) lub zastosowanie odpowiedniej suplementacji dostarczającej egzogennych ciał ketonowych, tzw. BHB ( o tym więcej w dolnej części wpisu)
Dieta ketogeniczna to głównie tłuszcze i białko, ale tylko te dobrej jakości. Produkty, które możesz codziennie stosować w swojej diecie keto to:
Co więcej, w trakcie keto możesz jeść wiele warzyw i owoców, a szczególnie tych z wysoką zawartością wody. Brokuły, jarmuż, kalafior i inne warzywa liściaste możesz ze spokojem włączyć do diety ketonowej. Są to produkty o niskiej zawartości węglowodanów, bogate w błonnik, witaminę C, przeciwutleniacze i inne składniki odżywcze.
dodatkowo w ofercie znajdziesz:
Produkty bogate w cukry proste, jak i węglowodany złożone powinny być w szczególności unikane na diecie ketogenicznej. Ich spożycie może łatwo podwyższyć poziom glukozy i insuliny we krwi, i “wybić” organizm ze stanu ketozy. Nie warto również zaopatrywać się w tanie oleje roślinne, w plastikowych opakowaniach oraz produktów tłuszczowych niskiej jakości.
Unikaj poniższych pokarmów, aby wejść i utrzymać ketozę:
Dieta ketogeniczna może wydawać się odrobinę skomplikowana. W końcu jak skomponować smaczne dania bez węglowodanów, i z wysoka zawartością tłuszczu? Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy przykładowy jadłospis. Ilość i waga produktów tłuszczowych podana jest orientacyjnie, w różnych przedziałach – postaraj się dopasować je do własnych możliwości i preferencji. Nie sugeruj się dokładnie gramaturą, zależnie od tego czy jesteś kobietą czy meżczyzną, ilością sportu jaki uprawiasz, te wartości będą różne. Nasz jadłospis ma pomóc Ci w zrozumieniu, jak powinna wyglądać keto dieta. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnie przygotowanej diecie, w gónej części tekstu możesz zobaczyć baner reklamowy – diety keto 7 dniowy jadłospis.
ŚNIADANIE KETO JAJECZNICA
SKŁADNIKI:
PRZYGOTOWANIE:
OBIAD NA KETO – ŁOSOŚ Z AWOKADO
SKŁADNIKI:
PRZYGOTOWANIE:
KETO KOLACJA – TŁUSTE MIĘSO Z MASŁEM CZOSNKOWYM
SKŁADNIKI dla masła:
SKŁADNIKI dla mięsa + warzywa:
PRZYGOTOWANIE:
Dieta ketogeniczna, a szczególnie jej początkowy etap, może być nie lada wyzwaniem. Szerzej wspomninaliśmy o tym w akapicie o keto adaptacji. Na szczęście procesy keto adaptacji można przyspieszyć za pomocą odpowiednio dobranych suplementów. Amix Keto Lean to unikatowe formuły, które pomagają nie tylko wejść i utrzymać stan ketozy, ale również może mogą ułatwić spalanie tkanki tłuszczowe,j oraz utratę zbędnych kilogramów.
Ketony BHB – zawierają mieszankę trzech egzogennych ciał ketonowych – acetooctanu, acetonu i beta-hydroksymaślanu. Pomagają w szybszym uzyskaniu stanu ketozy, dzięki czemu unikniesz charakterystycznego zmęczenia i znużenia, występującego zaraz po zminimalizowaniu spożywania węglowodanów.
Co więcej, stosując mieszankę BHB, możesz szybciej zaobserwować pierwsze efekty w postaci utraty tkanki tłuszczowej. Ketony w proszku są bardzo dobrym rozwiązaniem również dla osób aktywnych fizycznie, które spożywają więcej węglowodanów w okresie około treningowym. BHB trzymają stan ketonów w ryzach, jednocześnie dbają o odpowiednią poziom enegergii.
doskonałe źródło paliwa dla mózgu i organizmu na diecie keto
pomaga w keto adaptacji
wzmaga uczucie sytości i reguluje nasz apetyt
może przyspieszać redukcję tkanki tłuszczowej
Olej MCT – hamuje uczucie głodu, obniża poziom glukozy we krwi, a także wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Ułatwia pracę, naukę oraz zwiększa wydajność umysłu. MCT stało się popularne również wśród osób pracująch na komputerze – programistów, księgowych itp. Co więcej, zmniejsza apetyt, poprawia procesy trawienne, dodaje energii i jest świetnym dodatkiem do diety ketogenicznej. MCT są już legendarnym dodatkiem do tzw. kuloodpornej kawy, zakorzeniły się na dobre w świecie keto entuzjastów.
działa energetyczne i jednocześnie nie wybija z ketozy
poprawie pracę mózgu, koncentracje i funkcje poznawcze
pomaga w keto adaptacji
zwiększa uczucie sytości
Zamiennik posiłku – KETO Powder Shake to unikatowa mieszanka białka i tłuszczy, z dodatkiem ciał ketonowych BHB. Jest świetnym zamiennikiem pełnowartościowego pokarmu dla osób stosujących dietę ketogeniczną. Dostarcza pokaźną ilość tłuszczu i ciał ketonowych, dzięki czemu stanowi paliwowe doładowanie dla każdej osoby spożywającej niską ilość węglowodanów.
Idealny jako zamiennik posiłku na dietach tłuszczowych i nisko węglowodanowych,
pomaga w keto adaptacji
z dodatkiem cartyfikowanych ciał ketonowych goBHB
z dodatkiem olejów goMCT, oleju kokosowe, prebiotyków i błonnika,
na bazie najpszej jakości izolatu białka oraz hydrolizatu białka,
1,5 g cukru na porcję
Zobacz nasze pozostałe Keto Produkty z serii Amix Keto Lean
źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31347659/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30781824/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27861911/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31655093/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28599043/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29951312/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32351966/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25686106/
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Witam .pieknie to brzmi..bardzo bym chciała zacząć..bylo by mi lepiej mieć w rękach dietę…
Fajny artykuł choć sponsorowany suplementami… Warto byłoby jeszcze zedytować go pod kątem literówek…..
Dziękujemy za komentarz, w pierwszej kolejności staramy się przekazywać użyteczną wiedzę, przy okazji rzeczywiście wspominamy o naszych suplementach. Oczywiście tekst nie sugeruję że to konieczność, a uzupełnienie diety. Patrząc obiektywne – na tle konkurencyjnych produktów tego typu na rynku, możemy wyróżnić się jakością, każdy nasz produkt to patentowany, certyfikowany surowiec. Na samym końcu decyduje już sam konsument 🙂 pozdrawiamy
Po miesiącach walki z samym sobą odnośnie ketozy postanowiłem spróbować. Wasz poradnik był niezbędnym drogowskazem. Znacznie ułatwił mi adaptacje i zaznajomił z całym mechanizmem diety. Super! Osobiście suplementuje KetoBHB, które fajnie spina mi całość jeśli chodzi o ketony! naprawdę polecam!
Zdecydowanie niezbędny poradnik dla każdej osoby zaczynającej przygodę z Ketozą! Podstawowa a zarazem najważniejsza wiedza dotycząca tej niesłychanie skutecznej diety. Sama jestem na ketozie już kilka miesięcy, ale i ten poradnik podpowiedział mi naprawdę dużo.
Jeden z lepszych poradników jakie miałem przyjemność czytać. Myślę ze ten poradnik postawił wykrzyknik w mojej decyzji wejścia na Ketozę. Bardzo za niego dziękuję autorowi! Pozdrawiam!
10 kroków do zrozumienia o co chodzi w diecie. Do dzisiaj zastanawiałem się jak „ugryźć ketoze”, teraz wiele spraw się rozjaśniło. Dzięki takim poradnikom naprawdę wiele można zrozumieć.
Dziękuje bardzo za ten artykuł. Sporo czasu poświęciłem na dokopanie się do czegoś merytorycznego na temat diety keto! Mam nadzieję, że temat będzie wałkowany i coś jeszcze ciekawego wypuścicie na ten temat
Dobry miły dla oka i wyczerpujący podstawową wiedzę na temat diety keto polecam !
Dieta keto zmieniła na plus moje życie zgubiłem 25kg 🙂 i pomyśleć że wszystko zaczęło się od waszej diety ! zdecydowanie polecam i zachęcam !
Świetna dieta która dała mi zarys pod kontem mojego odżywiania, i przede wszystkim pozwoliła mi w ciągu miesiąca zrzucić już około 4-5 kilo z wagi 🙂 naprawdę jestem pod mega wrażeniem 🙂
Chciałam schudnąć trafiłam właśnie na keto dietę od Was i powiem szczerze nie wiedziałam jak się za to zabrać… Wszystko jest bardzo dobrze objaśnione, ja już jestem około 5 tygodni na keto i czuje się świetnie, kilogramy mi lecą w dół a sama dieta jest bardzo przyjemna i pyszna 🙂 dziękuje. Basia
Świetny jadłospis ! polecam zakupić w zestawie z jakimś białeczkiem albo ketonami ! tak opłaca się najlepiej !
zgadzam się zdecydowanie godna polecenia dla osób początkujących pozycja
Najlepsza dieta jaką miałam przy której już w pierwszymi miesiącu straciłam -5kg zbędnego balastu 🙂 czuje się świetnie nie mam spadków cukru tylko cały czas mam energie 🙂 bardzo polecam!
Jestem mega zadowolona, że zaczęłam keto i przede wszystkim tą dietę. Oprócz tego, że jest bardzo dobra i wartościowa to pomogła mi zrzucić już -7kg 🙂 dziękuję za pomoc pozdrawiam Amix! Natalka
Dzięki tej diecie poprawiłam wrażliwość insulinową i straciłam na wadze 9 kilo 😀 jestem mega zadowolona! Dieta warta każdej ceny a efekty bezcenne!
Właśnie chciałam zacząć odchudzanie i trafiłam na Waszą dietę którą zakupiłam i mogę szczerze powiedzieć, że jest to najlepszy wybór jaki mogłam zrobić. Fajny zarys jak powinno wyglądać odżywianie na takiej diecie, teraz już sobie urozmaicam bo mam większe doświadczenie. Finalnie 9kg mniej o czy marzyłam ale to również dzięki wam 🙂 serdeczne dzięki Amixy 😀 Magdalena
Kupiłem mamie na prezent miała problem z nadwagą i ogólnie jakąkolwiek dietą.. Dzięki tej diecie i treningom schudła już 11 kilo, czuje się o wiele lepiej, i wyrobiła sobie fajne nawyki żywieniowe 🙂 w takiej cenie nie ma się co zastanawiać tylko brać i cieszyć się z efektów 🙂 cena żadna – EFEKTY BEZCENNE 🙂 dziękuje AMIX !
Super poradnik dietetyczny! Do tego ketony BHB i Shake i waga leci niesamowicie 🙂 polecam !!!!!
Świetny jadłospis 🙂 bardzo smaczny i pokazuje jak można fajnie zadbać o zdrowie i przede wszystkim schudnąć zrzucając niepotrzebny balast. Efekt? Nowe nawyki żywieniowe, do tego -6kg w dół w dwa miesiące. Co mogę powiedzieć ? Dziękuje Wam 🙂 Ilonka.
Świetny poradnik, który da cały obraz jak dobrze i smacznie potrafi wyglądać dieta keto 🙂 bardzo fajne wskazówki, poradnik warty tej ceny!!!
Najlepszy poradnik dietetyczny keto! Prosty łatwy i zrozumiały i przede wszystkim ceny bardzo jest warty! polecam dużo mnie nauczył 🙂
Idealny poradnik dla osoby która się chce wdrożyć w keto. Wszystkie niezbędne informację, ładnie przejrzyście łatwo opisane, i cena która jest oferowana za tą wiedzę jest bezcenna 🙂 polecam Emilia
Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na ten poradnik. Moje podejście do diety bardzo się zmieniło dzięki temu poradnikowi. Czuje się zdecydowanie lepiej, mam więcej energii, schudłam już 6 kg a waga się nie zatrzymuje i ucieka cały czas. W dodatku jem same pyszne posiłki! Dziękuje Amix!