Szybka i tania wysyłka
60 dni na łatwy zwrot
99% zadowolonych klientów
Oficjalny sklep dystrybutora
Zamów do 14:00, a wyślemy jeszcze dzisiaj:

99,00  do darmowej dostawy

Kategorie (klik)

Kwercetyna na co pomaga. Działanie, właściwości⭐opinie

Kwercetyna to doskonale przebadany flawonoid o niebywałym działaniu antyoksydacyjnym i obniżającym stany zapalne. Dzięki temu znalazł szerokie zastosowanie profilaktyce zdrowia, w przypadkach zakażenia COVID-19,  w sporcie amatorskim, jak i profesjonalnym. Pozwala na uzyskanie lepszych wyników sportowych i poprawę wydolności fizycznej. Co więcej, oferuje szereg innych, prozdrowotnych właściwości! 

Z tego artykułu dowiesz się

 • Jak kwercetyna pomaga alergikom i dlaczego jest zalecana w zakażeniach COVID-19?
 • Dlaczego kwercetyna to najlepszy suplement dla alergików?
 • W jaki sposób kwercetyna zapobiega i walczy ze stanami zapalnymi?
 • Dlaczego suplementacja kwercetyny jest zdrowa dla serca?
 • Jak kwercetyna wspiera odchudzanie?
 • W jakiej dawce suplementować kwercetynę, by osiągnąć poszczególne efekty dla sportu i zdrowia?
 • Kwercetyna zapobiega niektórym nowotworom
 • Kwercetyna w walce ze skutkami infekcji COVID-19
 • Kwercetyna w formie suplementu — jaki produkt warto wybrać

Co to jest kwercetyna? Czy jest bezpieczna?

Kwercetyna należy do grupy flawonoidów. Naturalnie występuje w wielu owocach i warzywach, natomiast najwyższą zawartość posiadają jabłka i cebula.

źródła kwercetyny w pożywieniu

Podobnie jak wiele innych flawonoidów, kwercetyna wykazuje właściwości:

 • przeciwutleniające,
 • przeciwmiażdżycowe i
 • przeciwnowotworowe.

Co więcej, jest związkiem neuroaktywnym o potencjale podobnym do kofeiny. Kwercetyna to także potężne narzędzie zwiększające wydolność fizyczną, dzięki działaniu na poziomie komórkowym, gdzie stymuluje syntezę mitochondriów [1].

[2] Dietary Quercetin and Kaempferol: Bioavailability and Potential Cardiovascular-Related Bioactivity in Humans | https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

Kwercetyna w walce ze skutkami infekcji COVID-19

Przeprowadzono kilkanaście badań klinicznych oceniających wpływ kwercetyny na zapobieganie i leczenie COVID-19 [23]. Jedno z nich dotyczyło wpływu kwercetyny i lecytyny słonecznikowej na 152 osoby z COVID-19. Lecytyna zwiększała szybkość wchłaniania kwercetyny i to nawet 20-krotnie w porównaniu z czystą kwercetyną [24]. Naukowcy odkryli, że stosowanie kwercetyny we wczesnym stadium zakażenia COVID-19, wraz z konwencjonalnymi terapiami, przyniosło znaczną poprawę, zapobiegając późniejszym, ciężkim następstwom zakażenia, w tym zmniejszone ryzyko hospitalizacji [24].  Co więcej, brytyjski National Institutes of Health (NIH) uwzględnił kwercetynę w przeglądzie suplementów skutecznych w walce z COVID-19.


Kwercetyna łagodzi objawy alergii

Reakcja alergiczna to nadmierna odpowiedź układu immunologicznego na konkretne antygen. Takim antygenem mogą być pyłki, kurz, określone pokarmy i wiele innych. W momencie kontaktu z alergenem organizm aktywuje agresywną odpowiedź immunologiczną. Dochodzi do napływu komórek tucznych i uwolnienia histaminy. Dodatkowo przyłączają się liczne cząsteczki prozapalne, w tym leukotrieny i prostaglandyny.

Jak działa allergia

Badania naukowe wskazują, że suplementacja kwercetyną prowadzi do zablokowania wydzielania histaminy i co najważniejsze zmniejszenia produkcji przeciwciał IgE, odpowiedzialnych za rozwój reakcji alergicznej [18].


Kwercetyna w sporcie

Intensywne ćwiczenia fizyczne, szczególnie w sportach zawodowych, niosą swego rodzaje negatywne skutki zdrowotne. Zawodowi sportowcy borykają się ze zwiększonym stresem oksydacyjnym, który jest bezpośrednio związany z zaburzeniem równowagi między wydolnością enzymów przeciwutleniających a produkcją wolnych rodników. W efekcie dochodzi do większego zmęczenia mięśni, utrudnionej rozbudowy tkanki mięśniowej i gorszej wydolności fizycznej. Uszkodzone włókna mięśniowe potrzebują znacznie więcej czasu do regeneracji.

stres-oksydacyjny-działanie

Kwercetyna to dobrze przebadany suplement o właściwościach przeciwutleniających, a włączenie go do codziennej diety stanowi fachową pomoc dla każdej osoby aktywnej fizycznie [3].


Kwercetyna zwiększa wydolność fizyczną

Stres oksydacyjny jest powszechnie uznany za jeden z głównych czynników hamujących rozwój wydolności fizycznej wśród sportowców. Badania pokazują, że zwiększenie syntezy nowych mitochondriów wspomaga budowanie lepszych wyników sportowych. Mitochondria to ważne organella komórkowe, w których zachodzi cały łańcuch oddechowy, w wyniku czego powstaje ATP — cząsteczka przenosząca duże ilości energii [4].

Naukowcy najpierw oceniali wpływ krótkoterminowej suplementacji kwercetyną na tolerancję wysiłku wytrzymałościowego u myszy. Grupa badana otrzymywała przez tydzień dawki kwercetyny sięgające od 12,5 mg do 25 mg/kg masy ciała. Wyniki porównywano z grupą kontrolną, czyli placebo. Efekty były zaskakujące, bowiem kwercetyna wyraźnie zwiększała proces syntezy mitochondriów, co przełożyło się na realną poprawę wytrzymałości. Myszy poddano intensywnym testom na bieżni i specjalnych kołach biegowych, potwierdzając ergogeniczne działanie kwercetyny [5].

W jednym z badań – zawodowym kolarzom podawano 300 mg kwercetyny wraz z katechinami z zielonej herbaty i kofeiną w dawce 45 mg. Badacze zaobserwowali znaczącą poprawę wyników sportowych. Dodatkowo dodawanie 300 mg kwercetyny do specjalnego koktajlu antyoksydacyjnego kolarzy, wiązało się z poprawą wydolności i wyników na długiej trasie. Sportowcy przyjmowali taką porcję suplementu przez okres 6 tygodni [6]. Co więcej, w innej pracy naukowej przyjmowanie kwercetyny 2 razy w dawce 500 mg (również w grupie profesjonalnych kolarzy) przyniosło poprawę maksymalnego pułapu tlenu (VO2 max). Wskaźnik ten mówi nie tylko o maksymalnej zdolności do pochłaniania tlenu, ale przede wszystkim służy ocenie ogólnej wydolności fizycznej. Upraszczając, wzrost VO2max to dosłownie poprawa wydolności w trakcie ćwiczeń fizycznych [7].


Kwercetyna jako silny przeciwtleniacz

kwercetyna-a-stany-zapalne

Kwercetyna znajduje się na liście najlepiej przebadanych flawonoidów przeciwutleniających. To właśnie wolne rodniki odpowiadają za powstawanie stanów zapalnych wywołanych wysiłkiem fizycznym. Wówczas wydłuża się czas regeneracji, a mięśnie wykazują dużą tkliwość i bolesność nawet do kilku dni po treningu. Badanie z 2013 roku oceniało wpływ suplementacji kwercetyny na wyniki ćwiczeń wydolnościowych, a także jej wpływ na skład masy ciała. Uczestników podzielono na poszczególne, 4 grupy:

 • osoby przyjmujące kwercetynę
 • badani przyjmujący wyłącznie witaminę C, która również wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne,
 • uczestnicy otrzymujący obie substancje, czyli kwercetynę i wit. C,
 • ostatnia grupa placebo.

Badanie trwało 2 miesiące, a po jego zakończeniu naukowcy zaobserwowali, że w grupie z zastosowaną kwercetyną odnotowano wzrost w zakresie:

 • beztłuszczowej masy ciała,
 • podstawowej przemiany metabolicznej i
 • całkowitym wydatku energetycznym [8].

Inne badania wykazało, że suplementacja kwercetyny przyspieszało utlenianie, czyli spalanie tłuszczu i to bez zwiększania wydajności ćwiczeń fizycznych! [9].


Kwercetyna walczy ze stanem zapalnym

Stan zapalny to patologiczna reakcja organizmu, mająca na celu walkę z czynnikiem uszkadzającym tkankę. Takim czynnikiem może być wirus, bakteria lub uszkodzenia mikrowłókien mięśniowych powstałe w wyniku intensywnego treningu. Układ odpornościowy rozwinął szereg mediatorów, których uwalnianie pośredniczy we wzniecaniu stanu zapalnego. Jednym z nim są prozapalne cytokiny, np. interleukiny. Okazuje się, że suplementacja kwercetyny pomaga zwalczaniu stanów zapalnych zarówno tych, wywołanych wysiłkiem fizycznych, jak i powstałych w wyniku stanów chorobowych. Zatem spójrzmy, co mówią badania naukowe.

cytokiny-stan-apalany

Dwie obszerne prace badawcze wskazują, że suplementacja kwercetyny pomaga w zmniejszeniu stężenia białek ostrej fazy, których wzrost jest tożsamy z zapaleniem. Kwercetyna wyraźnie obniża stężenie CRP i przyczynia się do redukcji syntezy jednego z największych induktorów stanu zapalnego — interleukiny 6 (IL-6) [10,11].  Naukowcy wskazują, że właściwości przeciwzapalne kwercetyny w stanach chorobowych można uzyskać poprzez suplementację w dawce równej lub wyższej niż 500 mg dziennie [12].  Natomiast walka ze stanami zapalnymi wywołanymi ćwiczeniami fizycznymi wymaga podwojenia dawki do około 1000 mg kwercetyny dziennie [13].

CRP-marker-stanu-zapalnego-co-to


Kwercetyna dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego

Kwercetyna oferuje 2 ważne właściwości, jakie wspierają układ sercowo-naczyniowy:

 • obniża ciśnienie tętnicze krwi — suplementacja kwercetyny w dawce przekraczającej 300 mg dziennie pozwala na obniżenie ciśnienia tętniczego średnio 0,3 mmHg w wartości skurczowej i rozkurczowej [14],
 • redukuje poziom złego cholesterolu LDL — kwercetyna reguluje gospodarkę lipidową poprzez obniżanie cholesterolu całkowitego, jak i frakcji LDL. Jednocześnie nie ma żadnego wpływu na dobry cholesterol HDL ani stężenie triglicerydów [11].

Kwercetyna o odchudzanie

Jedno niewielkie badanie na grupie 6 mężczyzn i 30 kobiet z nadwagą lub otyłością sprawdzało wpływ 3-miesięcznej suplementacji kwercetyny na spadek masy ciała. Uczestników podzielono na 2 grupy — pierwsza otrzymywała 10 mg kwercetyny dziennie, a druga placebo. Naukowcy zaobserwowali niewielki spadek masy ciała, BMI, jak i obwodów talli, bioder oraz ud w grupie suplementowanej kwercetyną [15].


Kwercetyna działa jak antybiotyk

Kilka badań wykazało, że kwercetyna ma właściwości antybakteryjne podobne do antybiotyków o szerokim spektrum działania. Zaobserwowano, że suplement chroni przed:

 • Salmonellą,
 • gronkowcem złocistym i
 • bakterią E. coli poprzez niszczenie ich ścian komórkowych [16].

Wykazano również, że kwercetyna zakłóca rozwój mikroorganizmów lekoopornych. Oznacza to, że może pomóc w walce ze szczepami bakterii, które nie reagują na dostępne antybiotyki. Co więcej, jest szczególnie skuteczna przeciwko bakteriom patologicznie zasiedlającym skórę, a także układ pokarmowy, oddechowy i moczowy. Potwierdzono również, że zwalcza niektóre wirusy i grzyby [17].


Kwercetyna reguluje poziom cukru we krwi

Obszerna metaanaliza przeprowadzonych dotychczas danych pokazała, że kwercetyna skutecznie reguluje gospodarkę węglowodanową organizmu. Suplementacja kwercetyny przez przynajmniej 2 miesiące w dawkach przekraczających (lub równych) 500 mg dziennie prowadzi do obniżenia poziomu glikemii. Niestety, stosowanie substancji przez mniej niż 2 miesiące nie przynosi rezultatów w zakresie obniżania poziomu cukru we krwi [19].


Kwercetyna zapobiega niektórym nowotworom

Kwercetyna to potencjalny środek ograniczający rozwój niektórych chorób nowotworowych. Obecnie ilość danych jest ograniczona, gdyż potencjał kwercetyny w leczeniu raka jest nieustannie badany. Natomiast dysponujemy kilkoma mocnymi dowodami, które potwierdzają opisaną hipotezę:

 • spożywanie wysokich dawek kwercetyny ogranicza ryzyko gruczolakoraka żołądka o ponad 40 proc. [20],
 • zmniejsza ryzyko choroby nowotworowej okrężnicy nawet do 20 proc., co tyczy się również innych flawonoidów [21],
 • redukuje prawdopodobieństwo nowotworu dróg oddechowych o ponad 30 proc. [22].

Kwercetyna – gdzie kupić? Sklep Amix Nutrition — kwercetyna i bromelaina w akcji

Kwercetyna tabletki od Amix Nutrition to jedyny suplement zawierający aż 200 mg czystej kwercetyny. Co więcej, w składzie znajdziemy także cynk i bromelainę.

kwercetyna sklep suplement

Cynk to doskonale znany pierwiastek, który jest niezbędny do właściwego funkcjonowania układu odpornościowego. Bromelaina to fitoskładnik o działaniu enzymatycznym podobnym do proteaz (enzymy rozkładające białka) wyizolowany z owców ananasa. Bromelaina nie tylko poprawia wchłanianie kwercetyny, ale także zwiększa jej skuteczność. Ponadto bromelaina jest również skutecznym środkiem przeciwzapalnym, który zmniejsza stężenie CRP, szczególnie w przypadku chorób tkanki łącznej. Bromelaina ułatwia wchłanianie spożytego białka, uwalniając z nich aminokwasy. Dodatkowo badania potwierdzają, że bromelaina indukuje rozkład tkanki tłuszczowej [25].


Autor:

Trener Personalny, Dietetyk Sebastian Rospond

Trener-Personalny-Dietetyk-Sebastian-Rospond

O autorze: doświadczony trener personalny i dietetyk, ale także ceniony specjalista w dziedzinie suplementacji. Jego pasja i zaangażowanie w tematyce zdrowia i odżywiania sprawiły, że stał się autorem wielu wartościowych artykułów na temat suplementacji i odżywiania. 

Źródło:

Źródła:
[1] Quercetin Increases Mitochondrial Biogenesis and Reduces Free Radicals in Neuronal SH-SY5Y Cells | MDPI
https://www.mdpi.com/

[2] Dietary Quercetin and Kaempferol: Bioavailability and Potential Cardiovascular-Related Bioactivity in Humans | https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

[3] Quercetin: Its Main Pharmacological Activity and Potential Application in Clinical Medicine | PubMed https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

[4] Mitochondrial ATP production provides long-range control of endothelial inositol trisphosphate-evoked calcium signaling | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[5] Quercetin increases brain and muscle mitochondrial biogenesis and exercise tolerance | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[6] Dietary antioxidant supplementation combined with quercetin improves cycling time trial performance | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[7] The dietary flavonoid quercetin increases VO(2max) and endurance capacity | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[8] The Effects of Quercetin Supplementation on Body Composition, Exercise Performance and Muscle Damage Indices in Athletes | PubMed https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

[9] Does quercetin and vitamin C improve exercise performance, muscle damage, and body composition in male athletes? | NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

[10] Impact of quercetin on systemic levels of inflammation: a meta-analysis of randomised controlled human trials | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[11] The effects of quercetin supplementation on lipid profiles and inflammatory markers among patients with metabolic syndrome and related disorders: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[12] Effects of supplementation with quercetin on plasma C-reactive protein concentrations: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[13] Quercetin, Inflammation and Immunity | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[14] Effects of Quercetin on Blood Pressure: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[15] Onion peel extract reduces the percentage of body fat in overweight and obese subjects: a 12-week, randomized, double-blind, placebo-controlled study | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[16] Quercetin: Its Main Pharmacological Activity and Potential Application in Clinical Medicine | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[17] Antimicrobial Activity of Quercetin: An Approach to Its Mechanistic Principle | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[18] Suppression of neuropeptide production by quercetin in allergic rhinitis model rats | PubMed https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

[19] Effects of quercetin supplementation on glycemic control among patients with metabolic syndrome and related disorders: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[20] Dietary quercetin intake and risk of gastric cancer: results from a population-based study in Sweden | PubMed https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

[21] Dietary Flavonoids and the Risk of Colorectal Cancer: An Updated Meta-Analysis of Epidemiological Studies | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[22] Dietary Flavonoid Intake and Smoking-Related Cancer Risk: A Meta-Analysis | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[23] A critical evaluation of risk to reward ratio of quercetin supplementation for COVID-19 and associated comorbid conditions | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[24] Possible Therapeutic Effects of Adjuvant Quercetin Supplementation Against Early-Stage COVID-19 Infection: A Prospective, Randomized, Controlled, and Open-Label Study | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

[25] Inhibition of Adipogenesis and Induction of Apoptosis and Lipolysis by Stem Bromelain in 3T3-L1 Adipocytes | PubMed https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

19 Komentarzy

 1. Wyjątkowo ciekawy artykuł, kilka wątków było mi zupełnie nie znanych m.in ten o działaniu antybiotycznym jak i zapobieganiu nowotworom. Kwercetyna to królowa a walce z alergiami szczególnie tymi wiosennymi. Jakie macie doświadczenie z suplementacją kwercetyną???

 2. Ja kwercetynę stosuję zawsze w okresach wiosenno letnich. Uważam, że doskonale łagodzi objawy alergii. Niestety zmagam się z nią od lata a suplement ten ratuje dużo lepsze samopoczucie ! Artykuł bardzo ciekawy wiele interesujących wątków !

 3. Znakomity suplement niosący ze sobą wiele prozdrowotnych właściwości! Suplementuję ją już wiele miesięcy i zdecydowanie polecam każdemu !

 4. Moim zdaniem kwercetyna, będąca naturalnym antyoksydantem, może pomóc w walce z chorobami zapalnymi i chorobami serca.

 5. testuje pod kątem wytrzymałościowym ! jeszcze nie mam zdania ! ale realnie widzę małą różnicę na plus zobaczymy ! jeszcze chwilę po testuję!

 6. Bardzo fajny produkt który ma różnorodne działanie pod kątem profilaktycznym alergii i przede wszystkim prozdrowotnym dla całego organizmu 🙂 zresztą wiadomo, że takich produktach jak brokuły, jarmuż, cebula, jest jej najwięcej ale niestety nie jesteśmy w stanie z tych produktów dostarczyć tak dużej dawki 🙂 polecam!

 7. Mega produkt i ciężko dostarczyć takie dawki z owoców i warzyw jak z suplementu 🙂 mega prozdrowotne działanie i czuć po witalności organizmu 🙂

 8. Świetny produkt na zdrowie i witalność całego organizmu jeszcze wzbogacony cynkiem i witaminą C 😀 teraz żadna choroba mi nie straszna 😀 Polecam!

 9. Bardzo dobry produkt i cenny zdrowotnie dla całego organizmu 🙂 również zauważyłam dużo lepszą odporność 🙂 Kamila Z.

 10. Kwercetyna mi bardzo pomaga w okresie letnim i niweluje skutki mojej alergii 🙂 naprawdę, aż byłem w szoku! Już tak nie kicham bo jestem uczulony niestety na pyłki i kurz 🙂

 11. Bogactwo witaminowe i oczyszczające w tabletce 🙂 zażywam cały rok i moja odporność i witalność jest na bardzo dobrym poziomie 🙂

 12. Naprawdę ten suplement działa! Odtruwa i oczyszcza organizm i zwiększa odporność 🙂 jestem zadowolona z suplementacji tego produktu 🙂

 13. Prozdrowotny suplement który stosuje praktycznie cały rok a szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Odporność bardzo na plus bo już tak nie choruje, i również bardzo fajnie zbija stany zapalne w organizmie 🙂

 14. Jest bardzo dobry! Raz, że zwiększa witalność i to naprawdę czuć po jakimś czasie suplementacji a dodatkowo jest dużo większa odporność gdzie teraz w sezonie to idealny suplement wraz z omega!

 15. Bardzo dobry prozdrowotny produkt 🙂 akurat używam szczególnie w okresie jesienno – zimowym gdzie podnosi znacznie odporność organizmu i już się tak nie choruje 🙂 pozdrawiam

 16. Źródło naturalnych antyoksydantów i podnosi bardzo odporność gdzie jest szczególnie ważna w okresie jesienno-zimowym 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *