Szybka i tania wysyłka
60 dni na łatwy zwrot
99% zadowolonych klientów
Oficjalny sklep dystrybutora
Zamów do 14:00, a wyślemy jeszcze dzisiaj:

99,00  do darmowej dostawy

Kategorie (klik)

BIAŁKO CFM – Co to takiego?

CFM-protein

Na rynku dostępne są setki odżywek białkowych, lecz nie wszystkie oferują wysoką wartość odżywczą. Szczególnie dotyczy to produktów o bardzo niskiej cenie, które często wykorzystują surowiec serwatki niższej jakości. To właśnie z serwatki tworzone są suplementy i odżywki białkowe. Zanim jednak przyjrzymy się, dlaczego certyfikat CFM® jest tak istotny, poznajmy rolę białka w organizmie i jego znaczenie. W tym wpisie dowiesz się:

 1. Jakie korzyści zdrowotne i sylwetkowe przynosi stosowanie odżywki białkowej CFM.
 2. W czym białko CFM różni się od tradycyjnego, niskobudżetowego białka, takiego jak WPC.
 3. Jakie procesy i technologie filtracji są stosowane przy produkcji białka CFM.
 4. Jak białko, jako makroskładnik, wspiera budowanie masy mięśniowej oraz redukcję wagi.

Przedstawione informacje mają na celu głębsze zrozumienie wartości i specyfiki odżywek białkowych CFM, pomagając Ci wybrać produkt, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

aktualizacja wpisu: 21.01.2024r.

Odżywki białkowe są bez wątpienia najpopularniejszym rodzajem suplementu diety na rynku. Te produkty stanowią pełnowartościowe źródło białka, które w zakresie wartości odżywczej nie ustępuje standardowym produktom spożywczym. Nie oznacza to jednak, że odżywki białkowe są zbędne – wręcz przeciwnie. Wysokojakościowe białko CFM, takie jak oferowane przez nas, dostarcza białka o wyjątkowym aminogramie i czystości. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Aby zgłębić wiedzę na temat działania białka, możesz również przejść do odpowiedniej sekcji, klikając w nagłówki przy spisie treści poniżej.


białko z certyfikatem cfm


Co to jest CFM? w odżywkach i suplementach białkowych

Jeśli interesujesz się odżywkami białkowymi, zapewne słyszałeś o CFM, czyli Cross Flow Microfiltration (mikrofiltracji w przepływie krzyżowym). Ten nowoczesny proces produkcji białka ma znaczący wpływ na jakość suplementów białkowych. Opracowany i opatentowany przez irlandzką firmę Glanbia®, CFM stał się standardem w produkcji wysokiej jakości białek.

cfm-whey-protein

Czym wyróżnia się CFM?

Glanbia, światowy lider w dziedzinie żywienia sportowego oraz producent produktów mlecznych, witamin i minerałów, wykorzystuje CFM do produkcji Izolatu Serwatkowego CFM®. Ta technika pozwala na uzyskanie wysoce czystego białka, dzięki użyciu specjalnie zaprojektowanych filtrów ceramicznych. Proces ten efektywnie oddziela czyste białko serwatki od:

 • Tłuszczu mlecznego,
 • Laktozy,
 • Cholesterolu,
 • Zdenaturowanych białek.

Korzyści CFM

Wynik? Białko CFM charakteryzuje się wyjątkową czystością i wysoką wartością biologiczną, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnej struktury białka oraz pełnego aminogramu. Dzięki temu, suplementy produkowane metodą CFM są wyższej jakości w porównaniu do standardowych, tańszych odpowiedników. Proces odbywa się w niskiej temperaturze, co zapewnia zachowanie naturalnych właściwości białka. Korzystanie z suplementów białkowych CFM to doskonały wybór dla osób szukających najwyższej jakości produktów wspierających ich dietę i trening. Warto więc zwrócić uwagę na ten szczegół przy wyborze odżywki białkowej.

 

białko cfm
białko cfm

Na powyższej grafice możemy porównać dwie próbki białek wytworzonych za pomocą “CFM”. Obie próbki mają w przybliżenie taką samą wagę 30g. (+/- 1g). Zwórć uwage na uderzającą różnicę w strukturze i objętości testowanych próbek.


Interesuje Cię zakup możliwie najlepszej odżywki białkowej na rynku? Zobacz nasz aktualny ranking białek 2024 i zobacz co warto kupić. Kliknij w obrazek aby przejść do tekstu.

raniking-białka-odżywek-białkowych
raniking-białka-odżywek-białkowych

Białko CFM  kontra zwykłe białko

CFM to niesamowicie dopracowany proces, który prowadzi do powstania produktu znacznie innego niż za pomocą metod konwencjonalnych. Standardowa produkcja izolatów serwatki odbywa się za pomocą separacji jonowej. Proces ten odbywa się przy udziale substancji chemicznych takich jak kwas solny czy wodorotlenek sodu. Może to prowadzić do zanieczyszczenia finalnego produktu i nie pozwala na uzyskanie tak wysokiego stężenia białka.

Standardowe izolaty białka serwatkowego cechuje procentowa zawartość protein na poziomie 85%, w momencie gdy białko CFM mogą pochwalić się stężeniem wynoszącym 90-95%! Do tego dochodzi fakt, że izolaty serwatkowe CFM są niesamowicie bogate w aminokwasy EAA i BCAA, czyli wszystkie egzogennie i niezbędne substancję z tej grupy. Odżywki białkowe CFM pomimo, że wykonane są z mleka, mogą być swobodnie spożywane przez osoby cierpiące na nietolerancję laktozy. Wszystko z uwagi na śladową ilość cukru mlecznego! graniczące z zerową ilością. No i oczywiście wybierając tego typu produkt, nie musisz obawiać się żadnych zanieczyszczeń chemicznych.

jak powstaje białko CFM
jak powstaje białko CFM

 

Jakie korzyści da Ci suplementacja białkiem?

 • ODCHUDZANIE

Odżywki białkowe mogą być z powodzeniem stosowane jako suplement wspierający redukcję. Oczywiście jedynym sposobem na utratę masy ciała jest deficyt kaloryczny, jednak białko może Ci pomóc w jego utrzymaniu. Powodów tego zjawiska jest wiele. Jednym z nich jest fakt, że popularne białko jest bardzo smaczne. Mówie całkiem poważnie, izolaty CFM na czele z Amix CFM Pure Whey z serii MuscleCore  to doskonały deser. Z tym wiąże się ograniczona chęć na słodycze no i oczywiście mniejsze odczuwanie głodu. To zaś bezpośrednio prowadzi do zmniejszenia ilości spożywanych kalorii co może wpłynąć na utratę masy ciała.

 

 • NIWELUJE UCZUCIE GŁODU

Samo białko jest najbardziej sycącym z makroskładników. Oznacza to, że wypicie szejka białkowego z jednej miarki izolatu CFM® (około 33g białka) zapewni Ci uczucie sytości dostarczając jedynie 170-180 kcal. Jeśli taka teoria Cię nie przekonuję, istnieje szereg badań potwierdzających pozytywny wpływ odżywek białkowych na utratę masy ciała. Jedno z nich przeprowadzono na 90-iu uczestnikach a okres trwania eksperymentu wyniósł 23 tygodnie. Jedna z grup spożywała białko serwatkowe a druga białko sojowe połączone z węglowodanami. Szejki obu grup dostarczały taką samą ilość kalorii. Grupa przyjmująca białko serwatkowe utraciła średnio 2 kg całkowitej masy ciała odnotowując jednocześnie spadek obwodu pasa. Do tego poprawie uległ również poziom greliny, hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie głodu.

odżywka białkowa z cfm

 • MODELUJE SYLWETKĘ I BUDUJE MIĘŚNIE

Wcześniej poznałeś mechanizm odpowiedzialny za hipertrofię mięśni. Białko to jeden z kluczowych elementów do pobudzenia syntezy protein jak i główny budulec tkanki mięśniowej. Zależność ta udowodniona jest przez szereg różnych opracowań naukowych. Jedno z nich, przeprowadzone na grupie zdrowych mężczyzn, którzy przyjmowali 1,2g białka na każdy kilogram masy ciała. Ilość tą zwiększono o 25 g pochodzących z serwatkowej odżywki białkowej. Po 14 tygodniach porównano wyniki grupy kontrolnej z grupą placebo. Okazało się, że ilość włókien mięśniowych u mężczyzn przyjmujących odżywke białkową wzrosła o 5%. Niczego podobnego nie odnotowano u grupy przyjmującej placebo. W innym opracowaniu, podobnemu eksperymentowi zostali poddani wytrenowani mężczyźni, którzy regularnie uprawiali sport. U nich również odnotowano znaczący wzrost w masie mięśni i możliwościach siłowych. 

 

 • POPRAWA ZDROWIA

Okazuje się, że spożycie białka to nie tylko zmiana w kompozycji sylwetki. Aminokwasy dostarczane wraz z nim mają wpływ na wiele procesów zachodzących na co dzień w organizmie ludzkim. Z tego też powodu mogą pozytywnie wpływać na ogólne zdrowie. Białko wspomaga wytwarzanie wielu hormonów i normuje istotne procesy. Z tego też powodu osoby spożywające optymalne ilości białka mogą pochwalić się lepszymi parametrami zdrowotnymi. Wiele badań mówi o znacznej poprawie poziomu lipidów, insuliny czy całkowitego cholesterolu. Dotyczy to zwłaszcza osoby zmagające się z nadwagą, która odżywki białkowe CFM® mogą znacznie zmniejszyć!

 

 

Czym jest białko ?

Białko to jeden z podstawowych makroskładników, którego wartość energetyczna wynosi 4 kcal (kilokalorie). Białka to wielkocząsteczkowe biopolimery składające się z reszt aminokwasowych połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi. Białka pełnowartościowe składają się z całego kompletu 20 aminokwasów białkowych, zwanych również α-aminokwasami. Aminokwasy te można podzielić na dwie grupy. Pierwszą są aminokwasy endogenne, których jest łącznie 11. Substancje te mogą być naturalnie syntezowane w organizmie człowieka. Drugą grupą jest 9 aminokwasów egzogennych, zwanych także aminokwasami niezbędnymi EAA (ang. Essential Amino Acids).

aminowkasy endogenne i egzogenne
aminowkasy endogenne i egzogenne

Aminokwasy egzogenne nie mogą być naturalne produkowane w organizmie człowieka. Jedynym sposobem na ich dostarczenie jest dieta lub suplement, przykładowo odżywka białkowa Amix IsoPrime CFM. Dostarczenie dużej ilości EAA jest tak ważne z uwagi na to, że pozwalają one na wytwarzanie aminokwasów endogennych. Wybierając odżywke białkową warto zwrócić uwagę na zawartość aminokwasów. Jednak jeśli chodzi o tą kwestię to nie sposób znaleźć białka lepsze niż te produkcji Amix Nutrition. Jednak więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym obiektywnym rankingu izolatów białkowych. (kliknij w obrazek aby zobaczyć wpis)

raniking-białka-odżywek-białkowych
raniking-białka-odżywek-białkowych

Rola białka przy budowaniu mięśni

Białko odgrywa niesamowicie ważną rolę w organizmie człowieka. Jest podstawowym budulcem tkanek żywego organizmu, w tym tkanki mięśniowej. Odpowiada za magazynowanie i transport bardzo ważnych substancji, przykładowo hemoglobiny. Do tego dochodzi regulacja produkcji hormonów i wsparcie procesów genetycznych. Białko jest niezbędne do wytwarzania tak ważnych substancji jak:

Ciebie jednak najbardziej interesuje zastosowanie białka w celu poprawy wyników sportowych czy kształtowania sylwetki. I tutaj białko odgrywa niesamowicie istotną rolę, można wręcz powiedzieć, że jest niezbędne. Niemożliwe jest bowiem zbudowanie jakiejkolwiek masy mięśniowej bez odpowiedniej ilości białka w diecie. Również ciężko wyobrazić sobie regenerację tkanek bez wystarczającej podaży aminokwasów.

 

Ile białka powinieneś jeść

Instytut żywności i żywienia zaleca spożywanie minimum 0.9g białka na każdy kilogram masy ciała. Wartość ta jest jednak śmiesznie mała dla osoby aktywnie trenującej, zwłaszcza trenującej na siłowni. Jeśli twoim celem jest transformacja sylwetki to musisz przywiązać dużą wagę do ilości białka w twojej codziennej diecie. Z tego też powodu, ilość spożywanego przez Ciebie białka nie powinna być niższa niż 1,3g na kilogram masy ciała, jednak wartość tą warto podnieść do około 1,8 do 2g. Białko najlepiej dostarczać 3-5 razy dziennie w równej ilości (pomiędzy 30 a 40g).

zapotrzebowanie na białko
zapotrzebowanie na białko

Właśnie takie ilości białka powodują stymulację MPS (ang. Muscle Protein Synthesis). Synteza białek mięśniowych to proces, na którym powinno Ci bardzo zależeć, ponieważ to właśnie on jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozrost mięśni. Proces ten zachodzi we wszystkich narządach w organizmie. W skrócie mówiąc, jest to szereg reakcji prowadzących do powstania nowych białek o mocniejszej strukturze co przełoży się na rozmiar i siłę mięśnia. Jest to swoista wymiana uszkodzonych białek (przykładowo przez trening siłowy) na nowe, lepsze, mocniejsze białka. A żeby do tego doprowadzić potrzebujesz spożywać duże ilości białka każdego dnia.

 

Żródła białka w diecie

Obecnie źródłem białka nie musi być jedynie pierś z kurczaka, chodź dalej jest jednym z topowych. Najlepiej urozmaicać swoją dietę i korzystać z szerokiej gamy produktów. Dzięki temu jedzenie Ci się nie znudzi a to bardzo ważne podczas budowania masy mięśniowej. Korzystaj z różnych rodzajów mięsa i ryb. Jeśli chodzi o te ostatnie, nie ograniczaj się jedynie do tuńczyka z puszki. Nie bój się nabiału w swojej diecie, zwłaszcza jeśli nie masz problemów z laktozą. Korzystaj z twarogu i jogurtów o wysokiej zawartości białka, tutaj chodzi głównie o popularne i bardzo smaczne jogurty typu Skyr. Nie zapomnij o jajkach, jednak nie przesadzaj z ich ilością. Oczywiście spożycie białka zwierzęcego to nie jedyne wyjście na jego dostarczenie, chodź należy pamiętać, że cechuje je lepszy aminogram. Jeśli jednak preferujesz dietę roślinną to sięgaj po tofu i warzywa strączkowe. Zachęcam do tego również prawdziwych mięsożerców. Jeden czy dwa posiłki roślinne nie sprawią, że stracisz męskość a pomożesz planecie i poszerzysz horyzonty kulinarnie. Poza tradycyjnym pożywieniem warto wspomagać swoją dietę odżywkami białkowymi

źródła białka w diecie
źródła białka w diecie

 

 

źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21677076

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20377924

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19478342

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16937979

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15690307

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20377924

 

O autorze:

Dietetyk, Trener Personalny Maks Marcak

Cześć, nazywam się Maks i jestem pasjonatem treningu siłowego a zawodowo zajmuje się sprzedażą suplementów diety. Od kilku lat staram się doskonalić w zagadnieniach związanych z branżą fitness a swoją wiedzę opieram o najnowszą literaturę naukową. Z racji, że moją drugą największą pasją jest dobre jedzenie, preferuję racjonalne podejście do diety a w treningu skupiam się głównie na rozwoju ogólnej siły i sprawności. Prywatnie jestem ogromnym wielbicielem psów, dobrych książek i starszych gier komputerowych.

 

20 Komentarzy

 1. Bardzo fajnie, że na stronie amixa można znaleźć tego typu bezpłatne artykuły jest to darmowa wiedza, która jest bardzo przydatna. Jestem osobą początkującą i poszukuję jak najwięcej wiedzy na temat odżywiania, suplementacji i treningu, dlatego takie artykuły pisane przez profesjonalistów w danym temacie są bardzo wartościowe. Między innymi ten prezentowany artykuł na temat odżywek białkowych – świetna sprawa, wiele osób musisz mówi musisz jeść białko i tyle, koniec kropka, ale już mało kto zadaje sobie pytanie dlaczego, co to tak naprawdę jest, jak forma miałka jest najlepsza oraz jaką odżywkę białkową wybrać dla siebie aby nie przepłacić, a jednocześnie spełniała ona swoją rolę. Ten i wiele innych artykułów na tej stronie polecam wszystkim początkującym, którzy chcą w darmowy i rzetelny sposób wzbogacić swoją wiedzę.

  1. Panie Adamie, bardzo dziękujemy za miłe słowo. Staramy się uświadamiać konsumentów, jest dobra odżywka białkowa to nie tylko zawartość białka, czy cukru na 100g produktu, ale są w niej również ważne kwestie pro zdrowotne, tj. właśnie surowiec CFM.

 2. Świetna sprawa, naprawdę dużo się dowiedziałem, przynajmniej teraz już wiem o co pytać w sklepie jak będę chciał kupić dla siebie jakiejś dobrej jakości odżywkę białkową. Zawsze zdawałem się na polecenie od strony sprzedawcy ale jak wiemy różnie bywa z tymi intencjami, zawsze lepiej samemu wiedzieć co i jak. Fajnie, że amixa udostępnia tego typu artykuły nie tylko o odżywkach białkowych ale również o innych suplementach, dzięki temu jesteśmy wstanie sami określić co jest dobre, a co nie oraz co jest nam potrzebne w naszej codziennej suplementacji, a z czego możemy zrezygnować, a tym samym zaoszczędzić trochę pieniędzy ?

  1. Panie Wiktorze, cieszymy się że nasz wpis mógł pomóc i zwiększyć Pana świadomość w kwestiach odżywek białkowych. Zawartość białka CFM wydaje się być jeddnym z kluczowych certyfikatów, które powinna zawierać każda odżywka białkowa. Mało kto o tym wie.

 3. Takie artykuł to skarb, bardzo przydatna wiedza. Jest pełno różnych internetowych forum na których tak naprawdę każdy może pisać co chce dzięki czemu powstaje mnóstwo różnych teorii i przekazywanej wiedzy, która nie koniecznie jest w pełni prawidłowa. Takie artykuły na specjalistycznych stronach jak w tym przypadku na stronie amixa pisane przez specjalistów z dietetyki to naprawdę spora dawka wiedzy. Bardzo dużo dowiedziałem się o odżywkach białkowych dzięki czemu w tym przypadku będę mógł lepiej wybrać coś dla siebie przy następnych zakupach.

 4. W temacie szeroko pojętej siłowni siedzę już na prawdę długo, wiedzę na temat odżywiania, suplementacji itp. zdobywałem głównie na podstawie prób i błędów i powiem szczerze myślałem, że wiem już dużo na temat odżywek białkowych, ale jednak nie, wiele ciekawych rzeczy dowiedziałem się z tego artykułu opublikowanego przez amix, na pewno nie pójdzie to na marne. Do tej pory kupowałem głównie koncentraty białka lub mieszanki ale trochę na podstawie tego artykułu przekonałem się że jednak warto dołożyć parę groszy i zainwestować w dobrej jakości izolat białka.

  1. Panie Damianie, jak to się mówi, człowiek uczy się całe życie 🙂 Cieszymy się że nasz wpis omawiający czym jest białko CFM zwiększył Pana wiedzę i świadomość. Zachęcamy do lektury pozostałych wpisów.

 5. Świetny artykuł bardzo wiele można się dowiedzieć. Niby temat odżywek białkowych jest już tak utarty i wydaje się, że zostało powiedziane już wszystko na ten temat ale jednak nie, cały czas można dowiedzieć się czegoś nowego nawet na tak popularny temat – bardzo fajnie, że amix wstawia takie artykuły, bo dzięki temu mamy dostęp do darmowej wiedzy.

 6. Porządna dawka wiedzy, większość osób traktuje białko to białko ale już co i jak to mało kto się interesuję, ja już też kilka lat ćwiczę i interesuje się tematem diety i suplementacji, a też dużo rzeczy nie wiedziałem z tego artykułu – fajnie, że amix dzieli się darmową wiedzą 🙂

 7. Super artykuł, takich wiadomości brakuje, czysta wiedza bez zbędnych komentarzy i dorabiania sobie jakiś idei do tego – prosto z mostu co i jak i to jest bardzo fajne 🙂

 8. Szczerze nie za dużo wiedziałam o tym CFM i samych izolatach ale fajnie, że trafiłam na ten artykuł amix’a to mogłam zaczerpnąć trochę wiedzy 🙂

 9. Człowiek Tyle czasu je już te odżywki białkowe, a tak naprawdę nie wie co je, teraz będę musiał skupić się co wybieram i faktycznie pewnie zainwestuję w jakiś dobrej jakości Izolat.

 10. Jeżeli izolat to tylko w formie CFM zdecydowanie najlepsza ze wszystkich. Jakość smak konsystencja przyswajalność BEZ KONKURENCJI Zjadłem wiele białek i wiele izolatów. CFM jak dla mnie nie ma konkurencji na naszym rynku. Pozdrawiam

 11. Jakość jakość i jeszcze raz jakość! Nie mogę już czytać na innych stronach www i forach postów typu “po co Ci takie drogie białko” albo “po co CI izolat CFM” albo “przecież każde białko jest takie samo a to tylko marketing” LUDZIE którzy piszą takie pierdoły nie mają pojęcia o suplementach! IZOLATY CFM to jeszcze raz powtórzę jakość niepodważalna!

 12. Celując w białka dostępne na rynku na dłużej zatrzymałam się przy produktach z waszej strony. Zdecydowanie każde białko mające w nazwie CFM to poezja pod każdym względem.
  Smaki przepyszne, 10/10
  Rozpuszczalność idealna 10/10
  Konsystencja rewelacja 10/10
  Cena jak za taka jakość bezkonkurencyjna 10/10

  1. Zgadzam się Pani Katarzynko, kupowałem nieco nieświadomy bo przed przeczytaniem artykułu. Białko coś pysznego, a jak już wiemy jakość nie podlega dyskusji super!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *