Szybka i tania wysyłka
60 dni na łatwy zwrot
99% zadowolonych klientów
Oficjalny sklep dystrybutora
Oficjalny sklep Amix Nutrition
Kontakt: tel1: 531 311 595,  tel2: 570 008 275
email: [email protected] 
100% Oryginalne suplementy

ṢZYBKI KONTAKT

531 311 595

570 008 275

Zamów do 14:00, a wyślemy jeszcze dzisiaj:

99,00  do darmowej dostawy

Kategorie (klik)

Odżywki białkowe Ranking⭐grudzień 2023 Opinie✔efekty TOP 10

Staramy się aktualizować bazę produktów co kilka miesięcy, aby lista najlepszych białek w rankingu była zawsze aktualna. Większość innych rankingów odżywek białkowych w internecie, jest albo nieaktualna, albo sam wpis jest mało rzeczowy – a pozycje suplementów z top 10 nie jest uargumentowane. Porównaj sam – odżywki białkowe z innych rankingów, z naszym top 10, różnicę w zawartości białka i aminokwasów widać „gołym okiem”.

Z wpisu dowiesz się:

 • Jaka odżywka białkowa będzie najlepszym wyborem – rzetelny ranking top 10 na 2023r, oparty na faktach, zawsze aktualny
 • W pozostałych rankingach które znajdziesz w internecie
 • Co to jest Izolat białka i dlaczego uznawany jest za najlepszy rodzaj białka
 • Ile białka należy spożywać w ciągu dnia
 • Czy każdy ćwiczący powinien spożywać suplement białkowy
 • Co to jest aminogram i dlaczego jest taki ważny w kwestii odżywek białkowych.

 

ostatnia aktualizacja wpisu: 28.07.2023r.

najlepsze-białko-2023r
najlepsze-białko-2023r


Wybieramy najlepsze białko w 2023r. – Lista top 10

amix-zeropro-izolat-białkaAmix ZeroPro Native Whey Isolate – najlepsza odżywka białkowa

amix zero pro ocena
amix zero pro ocena
amix-zero-pro-info-grafika
amix-zero-pro-info-grafika

Zestawienie najlepszych izolatów  białkowych (w mojej ocenie) – otwiera produkt firmy Amix Nutrition.  ZeroPro to najnowsza odżywka białkowa, to prawdopodobnie najlepszy izolat białka serwatkowego jaki dotychczas powstał. AMIX kolejny raz zostawia konkurencje daleko w tyle wprowadzając na rynek swoje rewolucyjne metody. Wystarczyłoby powiedzieć, że ZeroPro zawiera aż 94,7g czystego białka w 100g produktu! ( w wersji naturalnej). Nie znam odżywki która przebiją tą kluczową wartość.

pronative whey amix zero pro

amix zero pro nutrition facts
amix zero pro nutrition facts

Ta niewątpliwie robi wrażenie. ZeroPro to produkt stworzony w kooperacji z Francuską firmą Lactalis, która już od prawie 20 lat rządzi światowym rynkiem mleczarskim. Powstaje z wykorzystaniem najnowszej technologii opartej o filtrację na zimno, która umożliwiła ekstrakcję natywnego białka serwatkowego bezpośrednio ze świeżego mleka. Proces ten jest możliwy dzięki wykorzystaniu mikrofiltracji i ultrafiltracji w niskiej temperaturze. Ten fakt sprawia, że ZeroPro jest białkiem otrzymywanym bezpośrednio z mleka a nie odpadu mleczarskiego jakim jest zwykła serwatka.

Zobacz rzetelną opinie o Amix Zero Pro na kanale Dr.Fit

Mleko wykorzystywane do produkcji Pronativ® pochodzi z kontrolowanych upraw w Alpach Francuskich, spełniających wszystkie normy światowego i europejskiego przemysłu. Technologia, która została wykorzystana do produkcji izolatu białka serwatkowego Pronativ® znacząco różni się od konwencjonalnych sposobów produkcji. Filtracja na zimno, poprzez którą pozyskiwany jest produkt, odbywa się w temperaturze 10 ° C, co umożliwia uzyskanie białka serwatkowego ze świeżego mleka. Proces ten pozwala zachować białka mleka w naturalnej formie. Uzyskujemy dzięki temu białko doskonale przyswajalne przez nasz organizm. Izolat białka Amix ZeroPro  jest świetnym wyborem dla osób z nietolerancją laktozy, dodatkowo zawiera więcej immunoglobuliny i laktoferyny w porównaniu do standardowych izolatów białkowych. Jest całkowicie wolny od zanieczyszczeń i antybiotyków. Godna uwagi jest również niesamowicie wysoka zawartość Leucyny, najważniejszego z aminokwasów. Pronativ zawiera aż 15% więcej leucyny od innych izolatów białka serwatkowego!

aminoacids amix zero pro
aminoacids amix zero pro
native whey
native whey
czy potrzebuje białko
czy potrzebuje białko

iso prime amixAmix IsoPrime CFM Isolate

iso prime cfm ocena
iso prime cfm ocena

Drugie miejsce na podium zajmuje kolejne dziecko Large Life Limited. Isoprime to jedna z najpopularniejszych odżywek AMIX Nutrition. Izolat białka serwatkowego zawierający 90% białka w suchej masie. Wynik ten zapewnia nam ponad 30g białka na jedną, standardową porcję (35g)! AMIX IsoPrime CFM wyróżnia przede wszystkim białko, które uzyskane jest poprzez mikrofiltrację w przepływie krzyżowym – CFM. Oznaczenie to jest bardzo często spotykane na wielu etykietach odżywek białkowych.

amix isp prime cfmJednak mało który z producentów posiada izolat uzyskany przez irlandzką firmę Glanbia, będącą właścicielem i twórcą metody CFM. Glanbia sprzedaje swoje produkty w ponad 130 krajach na całym świecie. Europa i USA zaliczane są do największych rynków zbytu, jednak firma działa również w Azji, Afryce, Ameryce Łacińskiej oraz na Bliskim Wschodzie. Glanbia jest pierwszą firmą na świecie, która opracowała tak dobry sposób na oczyszczenie koncentratu białka serwatkowego. Białko powstaje pod wpływem tak zwanej mikrofiltracji, która wykorzystuje specjalnie zaprojektowane filtry ceramiczne, przepuszczające jedynie białko serwatki. Dzięki temu jest oczyszczane ze zdenaturowanych białek, cholesterolu i tłuszczu mlecznego.

oryginalne białko cfmTechnologia CFM sprawia, że białko jest również pozbawione wszelkich zanieczyszczeń chemicznych. Niestety izolaty uzyskane dzięki tradycyjnej filtracji często poddane są na działanie różnych substancji, przykładowo kwasu solnego czy wodorotlenku sodu. IsoPrime CFM jest więc świetnym białkiem o bardzo bogatym aminogramie i biodostępności. Warto zwrócić uwagę na:

 • wysoką zawartość BCAA i Glutaminy.
 • Dodatkowo IsoPrime CFM® został wzbogacony o DigeZyme® – mieszankę enzymów trawiennych od amerykańskiej firmy Sabinsa Corporation. Ten dodatek zapewnia jeszcze lepszą absorpcję składników odżywczych przez organizm i maksymalne użycie białka!
jak powstaje białko CFM
jak powstaje białko CFM

Chcesz wiedzieć więcej na temat białka CFM? Zobacz nasz wyczerpujący artykuł – w którym pokazujemy w przyjazny sposób jakie korzyści daje certyfikat CFM.

białko-cfm-artykuł
białko-cfm-artykuł
amix iso prime nutrition facts
amix iso prime nutrition facts
co to jest aminogram
co to jest aminogram

Więcej o Iso Prime Amix:


optimum gold standard Optimum Gold Standard

optimum-gold-standard-ocena
optimum-gold-standard-ocena

Na ostatnim miejscu podium uplasowała się jedna z najpopularniejszych odżywek  białkowych na świecie. Optimum Gold Standard to połączenie

 • izolatu białka serwatkowego
 • koncentratu  serwatkowego.

Wszystko zostało wzmocnione specjalnymi peptydami serwatki.  Optimum Nutrition to firma prężnie działająca na rynku od prawie 35 lat. Wytwarza swoje produkty na terenie Stanów Zjednoczonych i Europy. Jest jedną z firm należących do grupy Glanbia, która jest odpowiedzialna za oryginalny omawiany już CFM®.

Gold Standard to odżywka, która jest znana przede wszystkim ze swojego smaku połączonego z doskonałą rozpuszczalnością. Ma wielu fanów na całym świecie a z perspektywy sprzedawcy suplementów diety, muszę stwierdzić, że to absolutny “must have” na sklepowej półce. Połączenie izolatu i koncentratu serwatkowego zastosowane w popularnym standardzie dało nam prawie 82% białka na 100g produktu (patrząc na skład smaku vanilla ice cream). Jest to wartość jak najbardziej akceptowalna, zwłaszcza, że nie omawiamy czystego izolatu. Standard ustępuje swoim poprzednikom na tym polu jednak nie składa łatwo broni. Niestety nie udało mi się dotrzeć do dokładnych informacji odnośnie aminogramu, lecz ilość białka połączona z doświadczeniem producenta pozwala nam sądzić, że Standard dostarczy całkiem sporo EAA, BCAA i Glutaminy. Do tego dochodzi fakt, że odżywka zawiera dodatek peptydów serwatkowych, tym samym podbija wartości aminokwasów.

optimum gold standard
optimum gold standard

Gold Standard w 100g produktu dostarcza 5,5g węglowodanów (4,2g cukru) i 3,3g tłuszczu. Wynik nie zachwyca ale w dalszym ciągu pozwala na traktowanie Gold Standard jako solidnej odżywki. Podsumowując, Standard od Optimum Nutrition to solidna odżywka białkowa o pewnym składzie, który gwarantuje nam brak niespodzianek. Do tego dochodzi jeden z najlepszych smaków w całym zestawieniu. Krótko mówiąc, zasłużone 3 miejsce. Do porównania celowo wybraliśmy smak WANILLA ICE CREAM – który ma najbardziej korzystny rozkład makroskładników tj. białko, węglowodany i tłuszcz.

skład optimum gold
skład optimum gold

Aha, gdybyś potrzebował prostego objaśnienia – czym jest izolat białka serwatkowego i dlaczego jest lepszy niż tradycyjne białko WPC w formie koncentratu – kliknij w obrazek poniżej.

co to jest izolat białka
co to jest izolat białka

Scitec Nutrition Isolate 100%

scitec whey 100% isolate
scitec whey 100% isolate

Produkt proponowany przez bardzo popularną firmę, która słynie głównie z odżywek białkowych. Scitec Nutrition to producent działający na rynku od ponad 20 lat. Początki firmy sięgają 1996 roku. ObecnieScitec posiada najnowsze centrum logistyczno-produkcyjne o powierzchni ponad 30 tysięcy m2. Scitec jest niewątpliwie jednym z największym i najlepszych producentów na całym świecie. Dodatkowo firma jest reprezentowana przez Brandona Curry’ego obecnego posiadacza korony najważniejszego kulturystycznego wydarzenia – Mr. Olympia.

Jednym z flagowym produktów Sciteca jest Isolate 100%, który zajmuje 4 miejsce w naszym zestawieniu najlepszych izolatów białkowych na rok 2020. 100% Whey Isolate to odżywka zbudowana na bazie tradycyjnego izolatu białka serwatkowego połączonego z hydrolizatem. Białko wykorzystywane w produkcie poddawane jest mikrofiltracji i ultrafiltracji. Procesy te zapewniają nam zawartość białka na poziomie 84%. Jest to bardzo dobra liczba jednak zapewniająca jedynie 4 miejsce. 100% Whey Isolate może pochwalić się bardzo dobrą strukturą, białko się nie pieni a jego smak jest zazwyczaj bardzo dobry. Na uwagę zasługuje również dodatek bardzo ważnego aminokwasu – Glutaminy, który jednak wynosi jedynie 1000mg. W izolacie białka od Scitec Nutrition nie znajdziemy dodatków tj. enzymy trawienne, probiotyki, wolne formy aminokwasów BCAA, a szkoda.  Jest to więc bardzo solidny produkt, który na pewno dostarczy pełnowartościowe białko, jednak znajdziemy lepsze izolaty.

scietec whey isolate
scietec whey isolate

Na 100g. produkty otrzymamy:

 • Białko – 84g.
 • Węglowodany – 2,4g.
 • Tłuszcze – 2g.
scitec whey isolate skład
scitec whey isolate skład

Optimum Nutrition Gold Standard Isolate

optimum-gold-standard-isolate-ocena
optimum-gold-standard-isolate-ocena

Optimum Nutrition to jeden z najbardziej znanych producentów odżywek na świecie. Gold Standard Whey to ponadczasowe białko, które ma fanów na całym świecie. Jednak dzisiaj zajmiemy się jego ulepszonym bratem – Gold Standard Isolate. Optimum funkcjonuję na rynku od 1986 roku. Producent ma wiele placówek na terenie Stanów Zjednoczonych i Europy. Optimum Nutrition wchodzi w skład grupy Glanbia. O Irlandzkim potentacie przemysłu mleczarskiego mówiliśmy odrobinę więcej omawiając wyżej notowany IsoPrime CFM.

Optimum Nutrition Gold Standard Isolate skład
Optimum Nutrition Gold Standard Isolate skład

Gold Standard Isolate to białko składające się z najwyższej jakości hydrolizatu białka serwatkowego połączonego z izolatem serwatkowym po ultrafiltracji. Wszystko to zapewnia nam doskonale czystą odżywkę białkową pozbawioną zanieczyszczeń. Zawartość węglowodanów na 100g produktu wynosi 3g. Ilość tłuszczu jest również znikoma, tylko 2g. Wszystko to zapewnia nam izolat białka serwatkowego pozbawiony laktozy i cholesterolu, otrzymujemy jedynie wysokojakościowe białko.

Gold Standard Isolate zajmuje jednak 5 miejsce w naszym zestawieniu. Pomimo prestiżu jaki oferuje producent to zawartość białka na poziomie 83% nie jest wystarczająca, przynajmniej w porównaniu z konkurentami. Kolejnym powodem, dla którego białko Optimum znajdują się w połowie stawki jest zawartość aminokwasów BCAA czy Glutaminy. Pomimo, że jest wysoka to konkurenci są zwyczajnie lepsi. Co więcej, Gold Standard Isolate jest zwyczajnie bardzo drogim białkiem.


DYMATIZE Iso 100

dymatize 100 ocena
dymatize 100 ocena

Drugą piątkę otwiera odżywka amerykańskiego producenta Dymatize. Firma jest znacznie mniej popularna w naszym kraju, przynajmniej od wcześniej wspomnianych konkurentów. Jednak założona w 1994 roku Dymatize, produkuje bardzo wysokiej jakości suplementy diety. Iso 100 to jedno z najlepiej sprzedających się odżywek białkowych za oceanem. Produkt był uznany za najlepszy izolat białkowy w latach 2013-17 przez uznany portal branżowy BodyBuilding.com. Tak jak pozostałe 3 pozycje, Iso 100 jest mieszanką hydrolizatu białka serwatkowego zmieszanego z tradycyjnym izolatem.

Hydroliza enzymatyczna zapewnia doskonałą absorpcję przez organizm. Mieszanka ta zapewnia bardzo wysokiej jakości białko serwatkowe. Producent deklaruje, że produkt nie zawiera glutenu. Iso 100 cechuje niesamowicie niska zawartość tłuszczu, na 100g produktu jest to jedynie 0,4g! Sprawa wygląda nieco gorzej gdy spojrzymy na węglowodany. Pomimo, że to bardzo ważny makroskładnik to jednak od izolatu białka oczekujemy ilości śladowych, tutaj mamy ich ok 3g. Dla porównania, IsoPrime CFM®, zawiera 1,8g węglowodanów na 100g produktu. Zawartość białka również nie zachwyca, co prawda 83% to dalej bardzo dobry wynik, jednak stawia Iso 100 dopiero na 6 miejscu. Aminogram jest bardzo dobry jednak nie może się równać ze swoimi konkurentami zajmującymi wyższe miejsca.

Na 100g. produkty otrzymamy:

 • Białko – 83g.
 • Węglowodany – 3g.
 • Tłuszcze – 0,4g.
Dymatize ISO 100 SKŁAD - 1porcja 29g
Dymatize ISO 100 SKŁAD – 1porcja 29g

Universal Nutrition – Animal Whey

universal nutrition amimal whey ocenaa
universal nutrition amimal whey ocenaa

Na miejscu siódmym prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny producent suplementów diety na świecie – Universal Nutrition. Amerykańska firma jest również najstarszą w naszym zestawieniu. Początki Universala sięgają 1977 roku. Universal Nutrition jest najbardziej znane ze swojej linii suplementów -Animal. Koszulki i suplementy z tym logo są rozpoznawane na całym świecie. Z tego powodu starego, dobrego Universala nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu.

Animal Whey to mieszanka izolatu białka serwatkowego uzyskiwanego poprzez mikrofiltrację w przepływie krzyżowym (CFM) z dodatkiem wysokojakościowego koncentratu białka serwatkowego uzyskanego z ultrafiltracji. Takie połączenie jest sprawdzone i w dalszym ciągu dostarcza odpowiednią ilość pełnowartościowego białka. Jeśli chodzi o makroskładniki tutaj sprawa wygląda całkiem obiecująco.

Na 100g produktu Animal Whey dostarcza 3,9 tłuszczu, 7g węglowodanów i 77g białka. Godna uwagi jest ilość błonnika, 2g to całkiem sporo jak na odżywkę białkową. Aminogram białka oferowanego przez Universal jest dosyć przeciętny lecz bardzo zbilansowany.  Ilość BCAA, Glutaminy i pozostałych aminokwasów jest zadowalająca lecz nie zachwycająca. Bardzo dużym plusem jest dodatek enzymów trawiennych z linii Animal. Zapewnia to jeszcze lepszą biodostępność produktu.

animal whey skład
animal whey skład

MuscleTech Nitro-Tech Whey Isolate Gold

muscle tech isolat ocena
muscle tech isolat ocena

MuscleTech to jeden z największych producentów suplementów diety zza oceanu. Jego popularność w Europie rośnie a dostępność produktów coraz lepsza. Od 1995 firma zebrała wiele nagród w branży suplementów diety. MuscleTech przykłada bardzo dużą wagę do badań prowadzonych na swoich produktach, dlatego są one zdecydowanie godne polecenia. Nitro-Tech Whey Isolate Gold to produkt, który w pełni zasługuje na miejsce w top 10 najlepszych izolatów białkowych 2020 roku.

Odżywka składa się z tradycyjnego izolatu białka serwatki zmieszanego z koncentratem serwatkowym. Unikatowym dodatkiem są peptydy serwatkowego. Produkt dostarcza wysokojakościowego, certyfikowanego białka, które nie zawiera zanieczyszczeń. Białko zawarte w produkcie MuscleTech jest doskonale wchłaniane i wykorzystywane przez nasz organizm. Izolat serwatkowy wykorzystany do produkcji Nitro-Tech Whey

Isolate Gold, który uzyskiwany jest dzięki filtracji na zimno, co zapobiega degradacji białek. Koncentrat uzyskiwany jest poprzez ultrafiltrację. Wszystko to składa się na odżywkę białkową dostarczającą 76% czystego białka! Niestety zawartość tłuszczu w produkcie jest jedną z najwyższych w tym zestawieniu (około 7g). Ilość węglowodanów nie jest idealna lecz przyzwoita, mamy tutaj 4,7g w tym jedynie 1,4g cukru. Nitro-Tech Whey Isolate Gold cechuje bardzo dobrze zbilansowany aminogram. Co prawda nie jest on tak bogaty jak w produktach o wyższej zawartości białka ale spokojnie zapewnia mu 8 miejsce w tym zestawieniu.

MuscleTech Nitro-Tech Whey Isolate Gold skład
MuscleTech Nitro-Tech Whey Isolate Gold skład

BSN Syntha-6 Isolate

bsn syntha 6 isolate ocena
bsn syntha 6 isolate ocena

Syntha-6 Isolate zajmuje 9 miejsce w rankingu izolatów białkowych na rok 2020. Jest to odżywka produkowana przez firmę Bio-Engineered Supplements and Nutrition, założoną stosunkowo niedawno bo w 2001 roku. BSN to niewątpliwie jeden z najlepszych producentów suplementów diety na rynku światowym, laureat wielu nagród.

Syntha-6 Isolate to połączenie tradycyjnego izolatu białka serwatkowego z izolatem białek mleka w proporcji 50/50. Zabieg ten pozwala organizmowi na długoterminowe wykorzystane protein zawartych w odżywce. Zjawisko to jest możliwe dzięki zawartości różnych frakcji białka o innym stopniu rozpuszczalności. Zapewnia to bardzo wiele korzyści dla organizmu, zwłaszcza po intensywnym treningu fizycznym. Zawartość tłuszczu na 100g produktu jest stosunkowo wysoka, około 4g. Węglowodanów również znajdziemy stosunkowo dużo bo aż 18g, w tym 5g cukru! Zawartość aminokwasów jest również wysoka, zwłaszcza z perspektywy, że produkt zawiera jedynie 66g białka.

Wszystko to czyni z Syntha-6 izolat przeciętnej jakości. Do plusów możemy zaliczyć wykorzystanie białka o różnym stopniu wchłanialności no i oczywiście kwestie sprawdzonego producenta oferującego składniki z najwyższej półki. Jednak pomimo wszystko Syntha-6 Isolate zostaje daleko w tyle stawki.

BSN syntha 6 skład
BSN syntha 6 skład

Gaspari Nutrition Myofusion Advanced Protein

gaspari nutrition advanced protein ocena
gaspari nutrition advanced protein ocena

Na ostatnim miejscu zestawienia izolatów białkowych na rok 2020 ląduje Myofusion Advanced. Produkt oferowany przez firmę założoną w 1998 roku przez byłego kulturystę światowej sławy, trzykrotnego zdobywcę tytułu Mr. Olympia – Rich’a Gasparriego. Myofusion to bardzo ciekawa odżywka białkowa. Składa się z kilku frakcji białka serwatkowego. Blend zawarty w produkcie składa się z koncentratu białka serwatkowego, koncentratu białek mleka, izolatu serwatkowego, kazeiny i hydrolizatu serwatkowego.

Wszystko wzbogacone jest o trójglicerydy z białek mleka. Zastosowanie tego typu zabiegu zapewnia nam długoterminowe wykorzystanie białka przez organizm. Czyni to z Myofusion odżywkę uniwersalną, która świetnie sprawdzi się po treningu, na noc czy jako dodatek do posiłków. Jeśli chodzi o wartości odżywcze to pozostawiają one trochę do życzenia, jednak należy pamiętać, że to nie 100% izolat serwatkowy.

100g produktu zawiera 7,4g tłuszczu, 12,8g węglowodanów z czego 6,8g to cukier. Zawartość białka kształtuje się na poziomie 70%. Myofusion dostarcza wszystkie niezbędne aminokwasy EAA w bardzo dobrej, zbilansowanej ilości. Jednak porównując wartości z odżywkami z czołówki w pełni zrozumiemy dlaczego białko Gaspariego znajdziemy na samym końcu stawki. Myofusion zawiera ponad 5000 mg mniej Leucyny niż ZeroPro.

Gaspari Nutrition Myofusion Advanced
Gaspari Nutrition Myofusion Advanced

Wybór możliwie najlepszego białka, nie jest łatwym zadaniem. Odżywki białkowe stały się najpopularniejszymi suplementami na rynku. Z białka korzysta większość sportowców, zwłaszcza tych trenujących na siłowni. Odżywki białkowe świetnie sprawdzają się w okresach rekonwalescencji czy jako normalny produkt spożywczy, który uzupełnia niedobory białka w naszej diecie. W dobie mody na zdrowe posiłki i odchudzanie, suplementy proteinowe są częstym dodatkiem do deserów czy dań. Jednak popyt na te produkty generuje niesamowity wysyp tego typu produktów na rynek. Wachlarz firm, rodzajów odżywek białkowych, czy samych smaków – jest ogromny. Dlatego wybór odpowiedniej odżywki białkowej staję się coraz trudniejszy, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych w tym temacie. I właśnie to jest powodem powstania tego rankingu najlepszych białek. Zestawimy ze sobą najpopularniejsze i najlepsze dostępne na rynku izolaty białkowe.

Czym jest izolat białka?

Izolat białka to jedna z najbardziej zaawansowanych form tego typu produktów. Cechuję go bardzo wysoka zawartość białka w suchej masie, która nie powinna być niższa niż 82% – 85%. Izolat białka serwatkowego, znany pod skrótem WPI (Whey Protein Isolate), jest uzyskiwany z koncentratu białek serwatkowych. Izolat otrzymujemy dzięki dodatkowym etapom filtracji, podczas których usuwane są zbędne elementy i zanieczyszczenia, przykładowo laktoza czy tłuszcz. Dobry izolat białka serwatkowego cechuje się bardzo wysoką zawartością białka, bogatym aminogramem i wysoką biodostępnością. Podczas wyboru izolatu warto również zwrócić uwagę na różnego rodzaju dodatki, przykładowo enzymy trawiennie.

izolat białka konta koncentrat białka
izolat białka konta koncentrat białka

Jak widać na załączonym powyżej obrazku – izolat białka to najlepszy wybór wśród suplementów białkowych. Zawiera najwięcej białka na 100g. produktu, najmniej tłuszczu, cukru i laktozy. Proces trawienia przebiega stosunkowo szybko, przez co w mniejszym stopniu obciąża nasz układ pokarmowy. Minusem jest jednak cena, która jest o ok. 30-40% większa niż w przypadku koncentratów serwatki.


Co to jest białko i aminogram ?

Mówimy dosyć dużo na temat tego czym jest sama odżywka, jednak czym właściwie jest białko? Białka to wielkocząsteczkowe biopolimery zbudowane z reszt aminokwasowych połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi. Pełnowartościowe białka zbudowane są z 20 aminokwasów białkowych, zwanych również α-aminokwasami. Białka są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, rozbudowy i utrzymania masy mięśniowej oraz ich prawidłowej pracy i regeneracji. To czy białko jest pełnowartościowe określa jego aminogram, inaczej profil aminokwasowy. Każdy izolat białka serwatkowego powinien zawierać bogaty profil aminokwasowy, w tym wysoką zawartość niezbędnych aminokwasów – EAA.

aminokwasy - podział na egzogenne i endogenne
aminokwasy – podział na egzogenne i endogenne

Nazywamy tak 9 z aminokwasów egzogennych, czyli takich, których nasz organizm nie jest wstanie wyprodukować. Jeśli zadbamy o ich wystarczająco wysokie stężenie to dostarczenie pozostałych 11 aminokwasów endogennych nie będzie już konieczne, przynajmniej w teorii. Warto wybierać białko o jak najwyższej zawartości aminokwasów, zwłaszcza tych najważniejszych. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na balans pomiędzy nimi. Niektórzy producenci chcą podnieść zawartość białka dosypując jednego z aminokwasów. Należy uważać na to zjawisko i wybierać tylko najlepsze i sprawdzone produkty.

źródło białka w diecie
źródło białka w diecie

Czy powinieneś suplementować białko?

Białko dla osób trenujących jest niezbędnym elementem diety. Jeśli chcesz zbudować masę mięśniową musisz spożywać odpowiednią ilość białka. To samo tyczy się okresów redukcji. Jeśli nie dostarczysz wystarczającej ilości aminokwasów to ryzykujesz utratę ciężko wypracowanych mięśni. Minimalna podaż białka powinna wynosić 1,2 grama na każdy kilogram masy ciała. Jednak jeśli oczekujesz lepszych efektów podbij tą wartość do 2 gramów. Nie jest łatwo uzyskać taką wartość z samej diety. Dlatego warto wspomóc się odżywką, która dostarczy Ci aż od 25- do 30 gramów pełnowartościowego białka w porcji!

zapotrzebowanie białka w diecie?
zapotrzebowanie białka w diecie?

Najlepsza odżywka białkowa – co musi zawierać?

W dobie powszechnego dostępu do przeróżnych suplementów w tym odżywek białkowych, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym co sprawia, że dany produkt jest wart naszej uwagi i warty tego aby go po prostu stosować. Bardzo często kierujemy się kilkoma aspektami, które nie koniecznie powinny decydować o wyborze. Chciałbym omówić kilka z nich, abys mógł wyciągnąć przydatne wnioski. Pierwszym z nich jest:

 • smak.

I to kolejna ślepa uliczka, która wiedzie donikąd. Bo co z tego, że białko jest smaczne jak jego wszystkie podstawowe wartości odżywcze tj. stężenie białka, makroskładniki, frakcja i aminogram świecą bylejakością. Jeżeli białko które pijesz jest pyszne i bardzo słodzkie – dla pewności sprawdź zawartość węglowodanów i cukrów prostych.

Czym zatem kierować się przy wyborze dobrej i solidnej odżywki białkowej?. Po pierwsze:

 • typ białka.

Bardzo ważne aby było to białko zbliżone do białka wzorcowego. Nie będzie to białko ani roślinne ani zwierzęce (wołowe) tylko serwatkowa odżywka białkowa. Po drugie:

 • aminogram.

Starajmy się wybierać białko, którego profil aminokwasowy składa się 18 aminokwasów, a aminokwasy takie jak m.in. leucyna, izoleucyna, walina, metioniana, lizyna, glutamina były w dużym stężeniu. Po trzecie:

 • frakcja białka.

Wyróżniamy kilka frakcji białek. Należą do nich kazeina (kazeina micelarna), koncentrat, izolat (izolat cfm, izolat natywny), hydrolizat. Ważne jest abyśmy dobrali takie białko, z którego potencjału skorzystamy w pełni. Tzn. jeśli chcemy pić białko tylko przed snem nie wybierajmy izolatu, a jeżeli chcemy aby białko przyswoiło się po treningu i odżywiło nasze mięśnie bardzo szybko nie sięgajmy po kazeinę. To ważny wybór mający duże znaczenie. Po czwarte:

 • Firma

to swego rodzaju zawór bezpieczeństwa. Wybierające dobre białko nie sięgajmy po jednosezonowe firmy, których każdego roku mamy wysyp w Internecie a co druga influecerka robi sobie selfi z kolejnym shakiem. Po którym chudnie bądź grubnie w zależności jakie jest zapotrzebowanie. Firma z dużym zapleczem, historią, logistyką, laboratoriami da nam sporą gwarancję i pewność. Własna opinia. To jeden z najważniejszych punktów naszego wpisu. Nie marnuj czasu na szukanie kolejnych rankingów na kolejnych stronach internetowych bo i tak są sponsorowane. Nie czytaj kolejnych wpisów na kolejnym już forum internetowym bo i tak są one moderowane. Kierując się tymi kilkoma prostymi zasadami wyrób sobie swoje zdanie poczytaj składy porównaj je ze sobą. Dobierz odpowiednie białko pod typ treningu, diety i nawyków żywieniowych. Wejdź do kilku sklepów i zasięgnij porady. Porównaj je ze sobą. Na początku to może trochę zajmie ale efekt końcowy będzie zadowalający a wydane pieniądze nie pójdą w błoto.

Masz pytania odnośnie treningu? diety? suplementacji? – napisz do nas! podpowiemy za free.

wojtekbaner2

 

 

 • cena

Oczywiście to ważny argument, ale zdecydowanie to nie on powinien zaważyć na naszym wyborze. Niestety niemal zawsze te „tanie wybory” okazywały się być nie trafione. Nie twierdzę że tania odżywka nie może być ok, pewnie kilka  z nich będzie, ale na pewno w znacznym stopniu odbiegają jakością od suplementów z wyższej półki. Znając branże nieco dokładniej, czasami widuje ceny suplementów białkowych w cenach za 1kg poniżej zakupu dobrej jakości surowca.


O autorze:

Dietetyk, Trener Personalny Maks Marcak

Cześć, nazywam się Maks i jestem pasjonatem treningu siłowego a zawodowo zajmuje się sprzedażą suplementów diety. Od kilku lat staram się doskonalić w zagadnieniach związanych z branżą fitness a swoją wiedzę opieram o najnowszą literaturę naukową. Z racji, że moją drugą największą pasją jest dobre jedzenie, preferuję racjonalne podejście do diety a w treningu skupiam się głównie na rozwoju ogólnej siły i sprawności. Prywatnie jestem ogromnym wielbicielem psów, dobrych książek i starszych gier komputerowych.

39 Komentarzy

 1. Bardzo ciekawy ranking, sam w przeciągu już kilkunastu lat spęczonych na siłowni wypróbowałem masę odżywek białkowych, czy to izolatów, czy koncentratów jak i różnego rodzaju mieszanek różnych frakcji białek. Z prezentowanego rankingu miałem styczność z 6 odżywkami zamieszczonymi w 10 stopniowym rankingu oraz ze wszystkimi trzema znajdującymi się na podium za równo jeśli chodzi o dwa prezentowane izolaty z amixa jak i o gold standard i muszę przyznać, że zgadzam się jeśli chodzi o te miejsce jo ile jeszcze drugie i trzecie miejsce można by było podyskutować to co do pierwszego miejsca zgadzam się całkowicie, że Whey Native w szczególności wersja naturalne jest obecnie numerem jeden jeśli chodzi o jakość odżywek białkowych – jakość naprawdę na najwyższym poziomie, które według mnie na da się za równo dla wymagającego amatora jak i dla osoby trenującej profesjonalnie.

  1. Panie Marcinie, bardzo dziękujemy za opinie, i oczywiście szanujemy Pana zdanie. Co do naszego rankingu białek – staramy się go regularnie aktualizować, jeżeli sytuacja się nieco zmieni, dojdą jakieś nowe suplementy białkowe, lub producenci zmienią skład lub surowiec – będziemy korygować pozycję. pozdrawiamy

 2. Próbowałem whey native oraz gold standard i powiem szczerze, że zgadzam się z rankingiem mimo, że gold standard jest dużo bardziej popularny i trzeba przyznać, że smaki Gołda są naprawdę świetne, ale jednak zawartość białka oraz aminogram jest nie współmierny do izolaty z amixa. Jeśli ktoś się kieruje tylko i wyłącznie jakością na drugi plan odstawiając cenę oraz smak to faktycznie whey native jest obecnie jednym z najlepszych wyborów jeśli chodzi o odżywkę białkową. Trochę w sumie się dziwię, że mimo tak dobrej jakości jest tak mało popularna i czasami ciężko jest ją dostać w sklepach stacjonarnych z suplementami wydaje mi się że jest to spowodowane jednak ceną, która nie należy do najniższych.

  1. Serafin, dzięki za komentarz ? ! Gold Standard to odżywka która jest na rynku wiele lat, stąd jego popularność. Co do Amix Zero PRO, sam surowiec które jest zastosowany w tym białku, to stosunkowo nowy wynalazek, dostępny w bardzo niewielu odżywkach na rynku. Nie każdy konsument śledzi aż tak branże, aby o tym wszystkim wiedziec. Dlatego właśnie powstał ten ranking, aby zaktualizować informację o nalepszych białkach na ten rok tj 2020r.

 3. Fajnie, że opublikowano taki ranking wiele osób zastanawiających się jaką odżywkę białkową wybrać – która jest najlepszej jakości, będzie miało ułatwione zadanie, sam próbowałem większość z podanych białek i w większości zgadzam się co do przyporządkowania poszczególnych miejsc, próbowałem również whey native z pierwszego miejsca w rankingu i naprawdę świetnej jakości izolat, jednak nie wiem czy bym umieścił ją na pierwszym miejscu z pośród wszystkich dostępnych izolatów na rynku ale na pewno nie można odmówić, że jest to jedna z najlepszych dostępnych odżywek białkowych w szczególności wersja bez smakowa.

 4. Trzeba przyznać że ten ranking opublikowany na stronie amixa jest dosyć rzetelnie zrobiony, pokazane wszystkie za i przeciw, widać raczej, że nie jest to robione tylko po to aby pokazać, że izolaty amixa są najlepsze na rynku i koniec kropka. Sam miałem tego CFM’a co jest na drugim miejscu już kilka razy i naprawdę super jakość, do tego świetna rozpuszczalna i smak też nawet ok., niestety nie miałem okazji mieć jeszcze tego Whey Native co jest na pierwszym miejscu, ale będę musiał spróbować w najbliższym czasie.

 5. Od jakiegoś czasu zaczęłam trenować na siłowni, wcześniej uczęszczałam na różnego rodzaju aerobiki i zajęcia fitness, ale teraz przy treningu siłowym chciałam zakupić sobie jakąś odżywkę białkową, aby dostarczyć więcej ego białka w diecie. Jednak nie bardzo się na tym znam, a teraz każdy zachwala co innego i już ciężko się połapać. Bardzo fajnie, że znalazłam ten artykuł na stronie amixa, gdzie wszystko jest dokładnie opisane i mogę sobie coś dobrać pod siebie.

  1. Pani Wiktorio, gratulujemy podjęcia korzystnej decyzji 🙂 trening siłowy w kwestiach modelowania sylwetki czy redukacji wagi jest znacznie bardziej korzystny niż zajęcia aerobowe. Trening siłowy, pali więcej kalorii, i w znacznym stopniu poprawia metabolizm i próg zapotrzebowania kalorycznego. Dużo kobiet rezygnuje zniego z obawy o zbudowanie zbyt muskularnej sylwetkii, ale to praktycznie niemożliwe. Pozdrawiamy i cieszymy się że ranking białek się podoba.

 6. Panowie jak to jest, że na każdym rankingu odżywek białkowych w necie, czołowe pozycję tak bardzo się róznią? Już sam nie wiem komu wierzyć, który ranking podaje rzeczywiście najlepsze zestawienie białek?

  1. Rzeczywiście, wiele rankingu odżywek białkowych w sieci podaje inne „wyniki” w tej kwestii. Oczywiście proponujemy jedyne słuszne rozwiązanie – czyli analiza tych wyników, a jeżeli nie ma Pan na tyle wiedzy – warto poprosić znajomego który wie na tema suplementów nieco więcej, dietetyka czy trenera. To co jest kluczowe i co możemy łatwo porównać to zawartośc białka na 100 g produktu czy zawartośći aminowkasów BCAA , EAA – to kluczowe parametry. Mimo wszystko nasz ranking jest bardziej aktualny i żadna inna odżywka nie przebija naszej pozycji 1, czy nawet 2. pozdrawiamy

 7. Szczerze to nie próbowałem jeszcze tych izolatów z Amix’a dużo już wcześniej o tym słyszałem, że amix ma naprawdę dobrej jakości odżywki białkowe ale zawsze jakość się nie składało abym kupił. Ale teraz już jest przekonany i muszę kupić 🙂

 8. Próbowałem kilku odżywek z listy i Gold standard jest moim faworytem. Głównie ze względu na smak. Nigdy nie przepadałem za odżywkami, ale gdy poczytałem o boosterach testosteronu, to uznałem, że odżywki są chyba bezpieczniejsze. Niezłe zestawienie.

 9. Od dawna miałem dylemat nad zakupem droższych odżywek. Przez wiele miesięcy bazowałem na tych tańszych znanych firmach. Wydawało mi się że zakup droższej nie ma większego sensu. Na swoje 30 urodziny zrobiłem sobie prezent w postaci białka nr 1 czyli ProNativIsolate. Powiem jedno REWELACJA! smak! (ciastko, wanilia z sernikiem) pyszny, rozpuszczalność bez problemów konsystencja bardzo aksamitna. Zero problemów ze strony układu pokarmowego (wcześniej pojawiały się bardzo często). Dzięki temu produktowi zostałem z marką AMIX na stałe. Zakupiłem wiele produktów, kreatyny, aminkowasy, witaminy – zawsze był to strzał w 10!. Dzięki

 10. Izolat natywny to dla mnie mega nowość! Nigdy wcześniej z czymś podobny mnie miałem do czynienia.! Mam spore problemy z układem pokarmowym i właściwie nie mogę pić żadnego białka, a piłem ich sporo!. Po izolacie natywnym w wersji smakowej naturalnej nie mam żadnych problemów! Jak dla mnie jest to białko idealne! Super !

 11. Artykuł mega przejrzysty i w pełni profesjonalny ! JASNE jest że izolat natywny nie z przypadku jest na pierwszym miejscu. Po tym jak pokazaliście ranking zakupiłem dwa smaki. Wanilia sernik i neutralny. Białka w każdej kategorii 5/5! moim zdaniem obecnie nie ma na rynku lepszego produktu białkowego

 12. Artykuł jak i białko z pierwszego miejsca najwyższa liga ! Artykuł przekazuje wiedzę jakiej próżno szukać na wielu stronach i forach internetowych. Białko natomiast cóż jeżeli ktoś próbował białek innych firm i innych gatunków będzie wiedział, że izolat natywny to zdecydowania najlepszy z możliwych wyborów!

 13. Izolat z pierwszego miejsca miażdży ! TOTALNY KOSMOS! można stwierdzić, że tak dobre białko nie jest mi do niczego potrzebne! Jednak zakochałem się w smaku, lepszego białka nie piłem POLECAM

 14. Od wielu już lat jestem wielkim fanem białka nr 2 w rankingu ! Iso Prime zarówno ja jak i mój dietetyk uważamy że jest to najlepszy wybór na rynku białek ! świetny smak doskonała rozpuszczalność NIE wspominając o składzie bo ten jest znakomity

 15. Ciekawy artykuł. Zarówno ja jak i moim znajomi z którym trenuję od wielu lat mieliśmy do czynienia z każdym z w/w białek ! nasz wybór wiele już miesięcy temu padł na iso Prime CFM zdecydowanie pod wieloma względami numer !

 16. Produkt pochodzi z certyfikowanych upraw w Alpach francuskich! Najwyższe stężenie aminokwasów i na 100gram aż 94gram białka to chyba świadczy o najlepszego jakości !!!!! Bardzo dobre białko, świetna rozpuszczalność i śmiało mogę powiedzieć że zasługuję na numer jeden 🙂

 17. W swojej przygodzie z białkami zjadłem ich trochę i szczerze muszę powiedzieć TOP 1 zgadzam się. Najlepsza jakoś, zero problemów żołądkowych jakiś niestrawności jak po innego typu zamiennikach! Teraz stosuję tylko ZERO PRO 🙂 polecam zapłacić troszkę więcej a mieć jakoś top i żadnych problemów 🙂

 18. Próbowałem wszystkich trzech odżywek z podium i przyznaje szczerze, że ZeroPro zasługuje na numer 1. Delikatne białko, bardzo dobrze się rozpuszcza, nie ma żadnych problemów trawiennych 🙂 i sam skład i ilość białka na porcję jest zadowalający 🙂

Dodaj komentarz